Maria Czubaszek: O swoim życiu twórczości i operacji plastycznej.

Maria Czubaszek: O swoim życiu twórczości i operacji plastycznej.
Na wieczorze autorskim 1 lutego (piątek) w Krynicy - Zdroju gościła Maria Czubaszek, pisarka, satyryk, dziennikarka i felietonistka. Opowiadała o swoim życiu, twórczości i operacji plastycznej. Podczas spotkania była możliwość otrzymania autografu w jej książce „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”.

- „Kiedy kilka lat temu zostałam zaproszona do jednej do podwarszawskich szkół młodzież myślała, że przyjechała Maria Dąbrowska. - tak rozpoczęła Maria Czubaszek spotkanie w wypełnionej po brzegi Restauracji „Hydropatia. Przy tym wielokrotnie podkreśla, że widać ile ma lat. Potem przez ponad półtorej godziny z przymrużeniem oka opowiadała o sobie, papierosowym nałogu, a także swojej sesji fotograficznej dla „Playboya” na warszawskich Powązkach.
     Uwielbia komika i reżysera Woody Allenie - „Który nie traktuje poważnie niczego, a zwłaszcza samego siebie. Na każdy temat można coś śmiesznego powiedzieć” Zebrani dowiedzieli się, że ogromnym sentymentem otacza „Dymek z papierosa”, humorystyczne słuchowisko radiowe, które napisała a nadawane było na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Cechuje je m.in. absurdalny humor, logiczne wyjaśnienie nielogicznych sytuacji i rzeczy, krótkie piosenki śpiewane przez występujących aktorów. Jej zdaniem kiedyś teksty satyryczne były bardziej dopracowane, obecnie są zbyt proste. - „Ot, wszystko kawa na ławę. Brakuje takich ze smaczkiem”. Opowiadała o audycjach nadawanych w telewizji śniadaniowej, w których rozmawia o plotkach dotyczących celebrytów. Czyta pisemka kolorowe, a następnie komentuje dramaty salonowe typu „Sławnej aktorce X podczas wielkiej gali poleciało oczko w pończosze”.
     Satyryczka odpowiadała również na pytania padające z sali. Czy przyjeżdżając do Krynicy nie obawiała się pikiety osób broniących życia nienarodzonych. W wywiadzie z Moniką Olejnik Maria Czubaszek przyznała, że jako młoda dziewczyna dwukrotnie dokonała zabiegu. Wielokrotnie podkreśliła, że nie uważa, aby aborcja była czymś dobrym. - Nigdy nie czułam instynktu macierzyńskiego. Aborcja to nic dobrego. Jestem za tym, by się dzieci rodziły, ale te chciane. 
     Na zakończenie spotkania opowiedziała o operacji plastycznej, której się poddała pod koniec ubiegłego roku. Do satyryczki i jej męża jazzmana Wojciecha Karolaka zgłosiła się stacja TVN z propozycją nakręcenia przy tym filmu. Podpisano więc umowę, ale w związku z tym, że badania lekarskie wykluczyły muzyka jako osobę, która może przejść taki zabieg, poddała się mu jedynie Maria Czubaszek. (wcześniej miała mieć zrobione jedynie zastrzyki z botoksu). - Piszę, żeby żyć. A nie żyję, aby pisać. - puentuje satyryczka.

Przypomnijmy:
Maria Czubaszek jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa oraz Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Związana z radiem od 1960 roku, początkowo z Programem I, a następnie Programem III Polskiego Radia. Znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się również w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki. Zajmowała się twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów, jak "Filip z konopi" i "Murmurando". Często gości w programie Pytanie na śniadanie, w którym „Czubaszek na śniadanie” wspólnie z Alicją Reslich - Modlińską komentuje wydarzenia z życia gwiazd.
Prywatnie jest żoną muzyka jazzowego Wojciecha Karolaka, wielokrotnie goszczącego w Krynicy. W 2011 roku wydała książkę „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” (wraz z Arturem Andrusem). Oznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Test i foto Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własna, Wszelkie Prawa Wzbronione

Komentarze

2013-10-09 19:14:06 - luke ip:80.187.111.31
kim jest ten slodki miś siedzący obok Pani Marii- nie moge sie napatrzeć!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica