Muszyna. Badania archeologiczne na zamku.

Muszyna. Badania archeologiczne na zamku.
Grupa archeologów prowadzi badania na zamku w Muszynie. Pracami objęto południową jego część. Otwarto trzy wykopy archeologiczne, o powierzchni ok. 350 m kwadratowych.

Prace archeologiczne są prowadzone w ramach realizacji projektu - "Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku” , który jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Ekspedycja archeologów w składzie: Wojciech Dudak, Radosław Herman, Wioleta Ankutowicz, Agnieszka Ostalczyk, Karolina Gawlik - codziennie odkrywa nieznane tajniki zamku.
   6 listopada Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna oraz Muzeum Państwa Muszyńskiego zaprosili na spotkanie z archeologami, którzy przedstawili wyniki prac prowadzonych na zamku muszyńskim w 2011 r. Interesujące spotkanie przyciągało uwagę licznie przybyłych słuchaczy
*****
1410/11 – Mikołaj Gładysz oskarżony o poddanie zamku Węgrom. Brak informacji czy wówczas zamek należał już do biskupów krakowskich.
1455 – katastrofa budowlana „czwarta część zamku od szczytu aż po fundament ze wszystkimi murami i budynkami runęła”.
1474 – zdobycie zamku przez Węgrów. Źródła podają informacje o dwudniowym oblężeniu i poddaniu. Co najmniej od 1488 – prace budowlane na zamku.
1508 – zlecenie mistrzom z Bardejowa wykonanie kamieniarki do zamku.
XVI w. - powstanie folwarku u podnóża góry zamkowej
1596 – pożar Muszyny. Brak informacji o pożarze zamku.
Przed 1645 – spustoszenie zamku („zamczysko”).

Małgorzata Kareńska

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2012-10-10 22:59:34 - ZXwByRmvKvpdwOkcBKK ip:37.131.217.11
Muszyna ma wspaniałych mzikesańcf3w, potrafiących w każdej chwili pomagać innym potrzebującym ludziom, dlatego dziwię się bardzo że w tej gminie nie działa jeszcze żaden Klub Honorowych Krwiodawcf3w (przynajmniej ja o żadnym nie słyszałem) sam oddałem kilka ,,kropel i myślę że dobrze byłoby lepiej zareklamować taką akcję wśrf3d młodzieży. Mam nadzieję że kiedyś taki powstanie pozdrawiam KREWNIAKd3W Z Muszyny!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica