Muszyna. Czy cerkiew w Powroźniku wpiszą na listę UNESCO?

Muszyna. Czy cerkiew w Powroźniku  wpiszą na listę UNESCO?
Istnieje szansa, że dawna cerkiew grekokatolicka pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku - obok szesnastu innych karpackich świątyń - zostanie wpisana na światową listę UNESCO.

Wniosek w tej sprawie jest wynikiem kilkuletniej współpracy polskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa z przedstawicielami strony ukraińskiej - Państwowym Historyczno - Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo - Badawczym Instytutem badania Zabytków w Kijowie. Prace związane z przygotowaniem sfinansowane zostały niemal w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    Jesienią tego roku karpackie cerkwie, kandydujące do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały ocenione przez eksperta tej organizacji. Ponad tydzień sprawdzał on ich stan zachowania i autentyzm. Zapoznał się z problematyką poszczególnych obiektów, spotkał się z przedstawicielami samorządów lokalnych i służb konserwatorskich oraz lokalnych społeczności. Od jego ekspertyzy zależeć będzie, czy cerkwie zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiosną przyszłego roku decyzję w tej sprawie podejmie Komitet Światowego Dziedzictwa.
     Najstarsze zachowane drewniane cerkwie w polskich i ukraińskich Karpatach pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. O ich wyjątkowości świadczy m.in. różnorodność formy przy jednoczesnej jedności stylu. Drewniana cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Ap. (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Powroźniku jest najstarszą świątynią nie tylko w tym regionie, ale i w całych Karpatach.
     Lista Światowego Dziedzictwa zawiera spis obiektów objętych szczególną ochroną UNESCO - filii ONZ- ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą. Obecnie znajduje się na niej 936 obiektów z 153 krajów, w tym 13 z Polski. Są to: Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, średniowieczny zespół miejski w Toruniu, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski oraz Hala Stulecia we Wrocławiu.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica