Muszyna. Małopolska i Kraj Preszowski - świętują jubileusz współpracy.

Muszyna. Małopolska i Kraj Preszowski - świętują jubileusz współpracy.
W październiku minie dziesięć lat od dnia podpisania umowy o współpracy między Województwem Małopolskim a Krajem Preszowskim. Z tej okazji w muszyńskim Amfiteatrze Zapopradzie (21 września) odbył się jubileuszowy koncert. 

Obchody 10 - lecia współpracy Małopolski i Kraju Preszowskiego rozpoczął się w lipcu cyklem koncertów na szlaku UNESCO. Wrześniowe polsko – słowackie spotkanie na Zapopradziu zainaugurowały występy najmłodszych wykonawców. Na estradzie zaprezentował się m.in. zespół wokalno-instrumentalny działający przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Muszynie. Pojawiła się też grupa Slnovrat z Bardejova, a następnie – gwiazda wieczoru – Zbigniew Wodecki.
   W Muszynie samorząd małopolski reprezentowali Stanisław Sorys, członek Zarządu oraz radni województwa: Józefa Szczurek - Żelazko i Paweł Śliwa, a także Leszek Zegzda - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Obecni byli także: Konsul Generalny Republiki Słowacji w Krakowie Marek Lisánsky, wiceprzewodniczący Rady Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz burmistrzowie i wójtowie pogranicza polsko - słowackiego - Wspólnie realizowaliśmy projekty z Europejskiej Współpracy Transgranicznej. Pokonaliśmy wiele barier m.in. w zakresie komunikacji, ale także poczyniliśmy kroki likwidujące bariery społeczne pomiędzy naszymi narodami.Nadszedł czas budowania partnerskich relacji, współpracy, pokazywania różnorodności i piękna kultury – mówił Stanisław Sorys. Natomiast wiceprzewodniczący SKP Jan Ragan zauważył - "W ciągu 10 lat udało nam się wspólnie zrealizować dobre projekty, które przyniosły wiele korzyści mieszkańcom obu krajów. Nie bez znaczenia jest fakt, że udało nam się pozyskać środki z Unii Europejskiej". Zwieńczenie jubileuszu 10 lecia współpracy Małopolski i Kraju Proszowskiego nastąpi po koniec października w Bardejowie.
    Realizatorem projektu „Województwo Małopolskie i Kraj Preszowski – 10 lat współpracy dla wspólnego rozwoju” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, jest Instytut Europa Karpat – oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
*****
Umowę o współpracy w wielu obszarach między Województwem Małopolskim i Samorządem Kraju Preszowskiego podpisano 14 października 2003 roku na Zamku w Starej Lubowni. Jej sygnatariuszami byli: Janusz Sepioł - ówczesny Marszałek Województwa Małopolskiego i Peter Chudik - przewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego.
Każdego roku realizowanych jest około 20 projektów i inicjatyw. Te przedsięwzięcia to m.in.: „Karpacka Mapa Przygody”, udział przedstawicieli SKP w Finale „Małopolskiego Festiwalu Smaku”, spotkanie młodzieży z regionów partnerskich „Zaprzyjaźnione regiony w sercu Europy”, wymiana doświadczeń w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”, rowerowy przejazd szefów regionów Drogą Pienińską, spotkanie Radnych WM i Kraju Preszowskiego. Z Programu Współpracy Przygranicznej PHARE Polska – Słowacja została zrealizowana Kładka na Dunajcu łącząca Sromowce Niżne z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Stałą współpracę nawiązało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu z Muzeum w Starej Lubowli.

Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica