Nagroda im. Orkana dla „Doliny Popradu” z Piwnicznej.

Nagroda im. Orkana dla "Doliny Popradu" z Piwnicznej.
Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej - Zdroju został laureatem nagrody im. Władysława Orkana. Wyróżnienia za osiągnięcia artystyczne w imieniu Samorządu Województwa wręczył Leszek Zegzda.

Każdego roku finansowa nagroda, w wysokości 10 tys. złotych jest przyznawana za całokształt dokonań i zrealizowane wartościowe projekty kulturalne w Małopolsce. Celem i ideą jest wspieranie lokalnych grup twórców, kreujących wartości artystyczne oparte na lokalnej kulturze i tradycji.
  Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej - Zdroju istnieje od pół wieku. Kultywuje folklor Górali Nadpopradzkich (zwanych „czarnymi”). W swojej działalność nawiązuje do pieśni, tańców i folkloru muzycznego, a także podań i wierzeń oraz obrzędowości które prezentuje w formie widowisk.
   W tym roku to już trzecia edycja nagrody, której patronem jest Władysław Orkan – powieściopisarz, nowelista, dramaturg, poeta, publicysta. W swojej twórczości wykazywał wrażliwość na sprawy wsi polskiej, a jego postawę życiową charakteryzowało zaangażowanie w problemy społeczności lokalnych.

(MK) fot. www.malopolskie.pl

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: www.malopolskie.pl

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica