Nowy Sącz. Noc muzeów w Dawnej Synagodze.

Nowy Sącz. Noc muzeów w Dawnej Synagodze.
Podczas wczorajszej (16 maja) „Nocy muzeów” w Galerii Dawna Synagoga można było m.in. zwiedzić ekspozycje placówki, posłuchać opowieści o dziejach Żydów w Nowym Sączu, uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

„Noc Muzeów” po raz pierwszy zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Pomysł ten podchwyciły placówki kulturalne w całej niemal Europie. W Polsce "Noc Muzeów" po raz pierwszy zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku. Ta kulturalna impreza polega na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych. Oprócz zwiedzania sal wystawienniczych, organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje. Są m.in. koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za darmo.
    16 maja mieszkańcy Nowego Sącza licznie odwiedzili, w godzinach 17 – 23, Galerię Dawna Synagoga (ul. B. Joselewicza 12). W programie znalazły się warsztaty plastyczne – tworzenie ilustracji do bajek Izaaka Baszevisa Singera „Koza złotka” i „Trzy życzenia” (bajki opowiada Maria Molenda), projekcja filmu „Nowy Sącz to jest moje życie…” ze wspomnieniami sądeckiego Żyda Jakuba Muellera. Można było posłuchać opowieści o dziejach Żydów w Nowym Sączu i sądeckiej synagodze, a także koncertu pieśni żydowskich. Organizator: Muzeum Okręgowe Nowy Sącz.

Małgorzata Kareńska fot. aut.


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica