Oko w oko z Lamą - czyli podróże po Peru Oli Budzyńskiej.

Oko w oko z Lamą - czyli podróże po Peru Oli Budzyńskiej.
Krynicka Biblioteka Publiczna zaprosiła miłośników podróży na spotkanie z podróżniczką kryniczanką Aleksandrą Budzyńską. „Oko w oko z Lamą - czyli moje spotkania w Peru” odbyło się 25 lutego (poniedziałek) w bibliotecznej Czytelni. 

W zamierzchłych czasach Peru zamieszkiwały plemiona indiańskie, które w IX wieku podbili Inkowie, stojący na znacznie wyższym poziomie cywilizacyjnego rozwoju. Stolicą państwa było Cusco. A wszystko to zdarzyło się przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W I połowie XVI wieku Peru stało się hiszpańskim wicekrólestwem. Hiszpanie ograbili Inków z wielowiekowego dorobku kulturalnego. Rozbierali pałace i świątynie, na ich miejsce wznosząc katolickie kościoły. Dopiero w XIX wieku długotrwałe walki doprowadziły do odzyskania niepodległości.
     O dziejach tego andyjskiego kraju opowiadała młoda podróżniczka z Krynicy. Ola Budzyńska zaprezentowała fotografie i wrażenia z wyprawy do Peru. Mówiła również o zwyczajach i kulturze tego niezwykłego, południowoamerykańskiego kraju. Na licznych slajdach przedstawiła wielobarwność i różnorodność krajobrazów, flory i fauny, zabytków, a także ludności zamieszkującej to państwo.
     Spotkanie z Olą Budzyńską odbyło się w ramach Klubu Podróżnika, który od grudnia ubiegłego roku rozpoczął swoją działalność. Następne odbędzie się w kwietniu.

Tekst i foto red. Małgorzata Kareńska.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica