Polowanie na rydza, czyli rydzowe tradycje kulinarne w Wysowej.

Polowanie na rydza, czyli rydzowe tradycje kulinarne w Wysowej.
     Malowniczo położona w Beskidzie Niskim uzdrowiskowa wieś Wysowa - Zdrój w ostatni wrześniowy weekend stała się stolicą grzybów. W Parku Zdrojowym odbyła się piąta już edycja Święta Rydza. Na imprezie pojawił się każdy miłośnik zbierania rydzów oraz ich smakowania.

- „Wpisane na stałe w kalendarium małopolskich imprez, Święto Rydza, objęte w 2012 roku przez Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę patronatem honorowym, to produkt turystyczny zwiększający atrakcyjność regionu – mówi Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Tradycyjnie Święto Rydza rozpoczęło polowanie na tego grzyba w okolicznych lasach. Każdego roku celem konkursu jest głównie dobra zabawa. Kosze z grzybami oceniała komisja, złożona ze specjalistów Stowarzyszenia „Na Grzyby”.- „Pomysł stworzenia Święta Rydza zrodził się spontaniczne. Gdy sześć lat temu przyjechałam z Krakowa do Wysowej, zauważyłam, że w lasach Beskidu Niskiego jest mnóstwo rydzów. Jesienią potrafi się zrobić się całkiem pomarańczowo od nich. Rydze rosną na terenach o specyficznym mikroklimacie. - wyjaśnia Katarzyna Miernik Pietruszewska, współwłaścicielka Starego Domu Zdrojowego.
     W pierwszym dniu odbyły się występy artystyczne, m. in. koncert "Muzyka w Galicyjskim Zdroju" kwartetu z Sękowej, a także „Kapeli Maliszów”, rodzinnego zespołu grającego folk inspirowany tradycyjną muzyką Karpat. Drugi dzień rydzowego świętowania upłynął pod znakiem grzybowych dań i przetworów. Nie zabrakło konkursu kulinarnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym. Natomiast podczas przygotowywania zbójnickiej potrawy z rydzami rywalizowali również amatorzy sztuki kulinarnej. Imprezie towarzyszyły wystawy Stowarzyszenia „Na grzyby”, a także twórców ludowych oraz degustacje regionalnych potraw.
     Organizatorami i pomysłodawcami "Święta Rydza" są: Barbara i Jędrzej Miernikowie, właściciele Starego Domu Zdrojowego. Czwarta edycja imprezy została wyróżniona przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który wystosował list z pozdrowieniami do organizatorów i uczestników wydarzenia. Jego poprzednie wydania pokazały bowiem ogromne zapotrzebowanie na tego typu imprezę, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i turystów z całej Polski.
 
(Red. M) fot. aut.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica