Stary Dom Zdrojowy gościł wiele osobistości.

Stary Dom Zdrojowy gościł wiele osobistości.
Wybudowany w 1889 roku, neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy znajduje się w samym sercu Krynicy, naprzeciwko Pijalni Głównej. Zaprojektowali go dwaj architekci: Jan Zawiejski i Julian Niedzielski.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się dom „Pod Barankiem”, który – podobnie jak obecny Stary Dom Zdrojowy – był miejscem spotkań towarzyskich, przedstawień teatralnych oraz koncertów. W nazywanym początkowo „Dworcem Zdrojowym” gościli m. in. pisarz Władysław Reymont, malarz Leon Wyczółkowski, aktorka Jadwiga Smosarska, a także Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Na pamiątkę pobytu Marszałka w uzdrowisku oraz w X rocznicę jego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku wmurowano tablicę ufundowaną przez kryniczan. Zniszczona przez komunistów, została odsłonięta ponownie 15 sierpnia 1990 roku.
    Obecnie w Starym Domu Zdrojowym mieści się sanatorium, restauracja oraz stylowa Sala Balowa, w której odbywają się koncerty, bale, recitale i bankiety. Na dole, gdzie obecnie znajduje się kawiarnia, w okresie PRL był Klub TPPR – u. W głębi korytarza miał też tu swoją pracownię malarz Marian Włosiński, prawny opiekun Nikifora. Ten ostatni często przesiadywał u Wosińskiego i malował swoje rysunki. W północnym skrzydle budynku mieści się „Pijalnia Czekolady” oraz kranik z wodą mineralną „Mieczysław”

Małgorzata Kareńska fot. aut.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica