Święto Dzieci Gór. Tańce gruzińskie & górali żywieckich

Święto Dzieci Gór. Tańce gruzińskie & górali żywieckich
25 lipca (środa) na krynickiej plenerowej scenie - w ramach XX Święta Dzieci Gór - wystąpiły dwa kamrackie zespoły: gruziński „Goristsikhe” oraz „Spod Kikuli” z Lalik. 

Gruzini zawsze bronili swojej ojczyzny, którą wiele ludów próbowało zdobyć. Dlatego wrogów witali mieczem, ale okazywali gościnność przyjaciołom. Zespół „Goristsikhe powstał w 1997 roku w mieście Gori, a jej kierownikiem jest Zura Beridze. Program  grupy - w radosnych i zabawnych pieśniach, lirycznych i żywych tańcach - ukazuje historię, a także kulturę i tradycje oraz życzliwość narodu. Szczególną popularnością cieszą się m.in.: obrazki ze starej Tbilisi, a także partsa i kartuli. Młodzi tancerze brali udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, w tym w Turcji, Rosji, Rumuni i Bułgarii.
     Natomiast Zespół Regionalny „Spod Kikuli” z Lalik powstał w 2004 roku i działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce. Gromadzi dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. W tradycyjnych tańcach góralskich prezentuje folklor Beskidu Żywieckiego, w tym: hajduk, siustany, pasterski. Poza tym popularyzuje zwyczaje i obrzędy bożenarodzeniowe oraz noworoczne. W repertuarze posiada również kolędy i pastorałki. W programie „Na kamiyńcu” dzieci prezentują gry i zabawy, a także popisy taneczne na kamieńcu - ulubionym swoim miejscu. Zespół występował w kraju i za granicą, w tym m.in. w Macedonii, na Słowacji i Węgrzech.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica