Tylicz. Dzień Kultury Pogranicza - śpiew i zabawy.

Tylicz. Dzień Kultury Pogranicza - śpiew i zabawy.
Koncert  zespołów: łemkowskiego „Ruczaj”, górali łąckich „Ciupaga”, kapeli „Jaworyna”, a także chóru „Zoria” oraz pieśni grupy Burjan zabrzmiały (28 lipca) podczas  Dnia Kultury Pogranicza. 

Na plenerową scenę w Osadzie Turystycznej „Domki w lesie” zaproszone zostały również dziecięco - młodzieżowe grupy taneczne: Zornica (Zakopane) i (Cotik Tent) biorące udział w XX Festiwalu Święta Dzieci Gór. oraz z Zakopanego i Łącka. Górale zaprezentowali gospodarczą scenkę „Przy sianie”, która ukazuje dzieci pomagające rodzicom grabić skoszoną łąkę. Szybko się im się to zajęcie nudzi, więc wymyślają sobie zabawy, przy czym tańczą i śpiewają. Pieśni „ wierchowe” nawiązują do dziecięcych gier, a także obyczajów. Przy okazji zaprezentowano stare pasterskie instrumenty, w tym podhalańskie dudy. Serbska grupa „Contik Tent” z Obrenovac kultywuje spuściznę ludową swojego kraju. W repertuarze ma tańce różnych jego regionów. Każdemu układowi choreograficznemu towarzyszy orkiestra, grająca na akordeonie, kontrabasie, gitarze, skrzypcach i klarnecie.
   Bezchmurne niebo nad basen przyciągnęło dzieci, młodzież oraz ich rodziców. Oprócz muzyki i tańców organizatorzy przygotowali dla nich wiele dodatkowych atrakcji, w tym m.in. konkursy z wiedzy historycznej regionu. Wszyscy mogli podziwiać wyroby rękodzieła artystycznego.
***
Czterogłosowy, mieszany chór „Zoria” z Uścia Gorlickiego liczy 35 osób. Dyryguje nim Anna Dubec, nauczycielka muzyki z Hańczowej, która ustala repertuar. Zasłyszane w rodzinie i u znajomych piosenki łemkowskie i pogórzańskie rozpisuje na głosy oraz pisze nuty. W chórze śpiewają Łemkowie, ale także Polacy. Jego członkowie przyjeżdżają na próby z Krynicy - Zdroju, Gorlic, Biecza, Małastowa.„Zoria” bierze udział w uroczystościach organizowanych w ramach współpracy polsko - słowackiej, uświetnia imprezy o charakterze ogólnospołecznym, jak również wspiera działalność charytatywną. Chór występował m.in. podczas Ogólnoświatowego Zlotu Łemków w Zdyni i Michałowie „Watra”, IV Międzynarodowego Biennale w Krynicy oraz Festiwalu Kultury Łemkowskiej w Gorzowie Wielkopolskim.
„Burjan” jest młodym łemkowskim zespołem folkowym. Powstał w 2008 roku z inicjatywy Marka Rotko. Członkowie grupy zamieszkują Beskid Niski, gdzie przeplatają się elementy kultury Łemków, Ukraińców, Żydów oraz Pogórzan. W skład instrumentarium wchodzą: gitara klasyczna i basowa, akordeon, flet, skrzypce oraz instrumenty perkusyjne.
„Ruczaj” to zespół dziecięco – młodzieżowy pod batutą Mirosława Bogonia, założony wiosną 2003r. z inicjatywy nauczycielki Krystyny Dziubyny. Jego członkowie pochodzą z miejscowości: Pętna, Małastów, Bodaki, Bartne, Męcina Wielka, Wapienne oraz Owczary. W swym repertuarze zespół posiada popularne pieśni łemkowskie i ukraińskie, wykonywane w dwu - i trzy-głosie. Występował m.in. na Watrach Łemkowskich w Zdyni i Michałowie, Krynicy (Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskie), kermeszach w Olchowcu i Bartnem. Kolędował w Gorlicach, jak również nagrał kolędy dla TVP 3 Kraków.

(MK) fot. aut. 

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica