V Hubertus Krynicki – święto kultury myśliwskiej.

V Hubertus Krynicki – święto kultury myśliwskiej.
Po raz piąty myśliwi i leśnicy spotkali się na dwudniowym ( 1 i 2 października) „Hubertusie Krynickim” - rodzinnym festynie, podczas którego zaprezentowali kulturę, tradycje oraz zwyczaje łowickie. Tym samym umożliwili wszystkim zainteresowanym inaczej spojrzeć na współczesnych myśliwych.
 
W sobotę, 1 października na strzelnicy Bradowiec odbyły się zawody O Kryształowy Puchar Burmistrza Krynicy – Zdroju. Natomiast w niedzielę, 2 października „Hubertusa Krynickiego” rozpoczęła msza św. odprawiona w Kościele Zdrojowym w intencji leśników i myśliwych. Następnie poczty sztandarowe z powiatu sądeckiego, limanowskiego i Podhala oraz zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści: Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda, przeszły na Deptak. Tutaj odbyły się imprezy towarzyszące. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz psów myśliwskich i ptaków łownych.
   Wielki podziw widzów wzbudziła musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją ppłk SG dr hab. Stanisława Strączka. W programie znalazł się również koncert muzyki myśliwskiej.
     Atrakcji dostarczyły stoiska z akcesoriami myśliwskimi, laserowa strzelnica sportowa. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowano konkursy przyrodnicze. Hubertusowi towarzyszył jarmark produktów regionalnych.
*****
Hubertus to święto myśliwych, organizowane na początku sezonu polowania jesienno - zimowego, około 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Wprowadzili je królowie z dynastii saskiej, zasiadający na tronie polskim. W II Rzeczypospolitej pierwszym organizatorem polowań hubertowskich był prezydent Ignacy Mościcki.

(MK).
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica