VII Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej - przegląd dorobku Łemków/Rusinów.

VII Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej - przegląd dorobku Łemków/Rusinów.
W Krynicy - Zdroju zakończyło się VII Międzynarodowe Biennale Kultury, będące przeglądem dorobku kulturalnego łemkowsko/rusińskiego. Ma ono na celu integrację Rusinów żyjących w różnych krajach. Odbywa się co dwa lata, na przemian ze spotkaniami Światowej Kongregacji Rusinów. 

VII Międzynarodowe Biennale Kultury rozpoczęło nabożeństwo żałobne (panichida), celebrowane przez duchownych prawosławnych i greckokatolickich. Następnie oficjalne delegacje Łemków/Rusinów skupionych w Światowej Radzie Rusinów oraz zespoły ludowe złożyły kwiaty  na grobie i pod pomnikiem Nikifora Krynickiego. Potem korowód przeszedł do Pijalni Głównej, gdzie otwarto wystawę malarzy i rękodzielników łemkowskich.
    W ramach biennale odbywały się koncerty zespołów z Polski, Serbii i Słowacji, nawiązujące do łemkowskich tradycji folklorystycznych. W programie znalazł się spektakl teatralny „Testament” V. Njardij, a także biesiada poetycka. Nie zabrakło dyskusji panelowej na temat osiągnięć i problemów społeczności łemkowskiej/rusińskiej. Prowadziła ją Helena Duć -Fajfer, łemkowska działaczka społeczna i profesor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biennale zakończył koncert galowy, podczas którego zagrały i zaśpiewały zespoły polskie, ukraińskie, słowackie i serbskie.
   Organizatorami VII Międzynarodwoego Biennale Kultury byli: Stowarzyszenie Łemków w Polsce, Światowa Rada Rusinów oraz Urząd Miasta w Krynicy.

(MK) fot. aut.

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica