Wernisaż wystawy Wiesława Ciągły w Muzeum Nikifora 14 lutego.

Wernisaż wystawy Wiesława Ciągły w Muzeum Nikifora 14 lutego.
Przed Pijalnią Główną na Deptaku do niedawna stała rzeźba głowy mężczyzny. To autoportret Wiesława Ciągły, artysty należącego do Stowarzyszenia Twórców Galeria „Pod Kasztanem. Krynickie Muzeum Nikifora 14 lutego (czwartek) o godz. 17. zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej "Wiesław Ciągło. Autoportrety - portrety", która jest pierwszą indywidualną ekspozycją prac artysty na Sądecczyźnie. 

     Wiesław Ciągło urodził się w 1960 roku w Naszacowicach. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Podegrodziu. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował rzeźbę w pracowni Stefana Borzęckiego. Po ukończeniu studiów zamieszkał na stałe w Krynicy, w której życie artystyczne jest szczególnie bogate. Znalazł tu sprzyjającą atmosferę do kontynuowania własnej twórczości i związał się z krynickim środowiskiem artystycznym
     W początkach swojej pracy artystycznej posługiwał się ołówkiem i piórkiem. W okresie dojrzałym zdecydowaną większość dorobku artysty stanowi malarstwo olejne na płótnie i płycie pilśniowej. Najważniejszy motyw jego twórczości malarskiej to portrety, w tym także autoportrety. Te młodzieńcze mówią o czasie szczęśliwym, na tych późniejszych artysta opowiada o dopadającej go coraz częściej depresji, od której w końcu nie może już się uwolnić. Jest przy tym bezwzględnie szczery, widać na nich świadomość zmian chorobowych postępujących w jego organizmie. Siła ekspresji tych obrazów jest przeogromna, wręcz bije z nich jakieś wyczuwalne niebezpieczeństwo. Gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia artysty nastąpiło jesienią 2008 roku i od tego czasu przebywa on stale w domu opieki w Grybowie. Wiele prac jest datowanych na ten właśnie rok.
      Wystawa w krynickim Muzeum Nikifora będzie czynna do maja. Kuratorem ekspozycji jest kustosz Zbigniew Wolanin.

Małgorzata Kareńska foto własne, Muzeum Okręgowe Nowy Sącz


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, Muzeum Okręgowe Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica