Z Muszynki na Czerwony Dywan. Artystyczna podróż Joanny Kulig

Z Muszynki na Czerwony Dywan. Artystyczna podróż Joanny Kulig
Jutro (9 lutego) rozpoczyna się prestiżowy 62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale. Polskim akcentem tego artystycznego wydarzenia będzie najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, w którym zagrała Joanna Kulig.

W produkcji - obok Juliette Binoche, ikony kina francuskiego i laureatki Oskara, a także Krystyny Jandy oraz Andrzeja Chyry - wystąpiła Joanna Kulig, aktorka i piosenkarka pochodząca z Muszynki koło Krynicy. Dyrektor festiwalu Piers Handling zwrócił szczególną uwagę na „imponującą talentem” Joannę Kulig. Podkreślił przy tym, że obie grające główne role młode aktorki (oprócz Joanny - Anais Demoustier), stworzyły sceny: „które po wyjściu z kina na długo zostają w pamięci.
    W drugim dniu festiwalu „Sponsoring” otworzy sekcję „Panorama Special”. Film opowiada historię dziennikarki Anny (w tej roli Binoche), która przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. Podczas pracy poznaje dwie dziewczyny: Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję - Joanna Kulig.
******
Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca w 1982 roku w Krynicy Zdroju. Uczęszczała do krynickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina (1995 - 1999), którą tak wspomina - Do dziś pamiętam lekcje pianina z panią Turek. To nauczyło mnie wytrwałości i dążenia do celu. Uwrażliwiło, wzbogaciło moją wyobraźnię oraz słuch”. Jest wychowanką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którym kieruje Janina Złotnicka. Na V Balu Charytatywnym organizowanym przez tę placówkę Joanna wstąpiła jako gwiazda wieczoru. Zaśpiewała wówczas m.in. utwór Jana Kantego Pawluśkiewicza. Artystka współprowadziła również aukcję, bo - jak powiedziała - kiedyś korzystała z pomocy innych, a teraz sama chce pomagać. Wyznała wówczas - „Bez was wszystkich nic by się nie udało”. Studiowała na Wydziale Wokalno - Estradowym krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. (2003 - 2007). W 2002 roku próbowała swoich sił w drugiej edycji muzycznego programu „Idol”. Doszła do półfinału z piosenką Hanny Banaszak „Pogoda ducha”. Wcześniej brała udział w „Szansie na sukces” (1998). Wygrała odcinek śpiewając piosenkę Grzegorza Turnaua, a w finale zajęła trzecie miejsce utworem „Między ciszą a ciszą”. Autor zachwycony występem zaproponował jej współpracę podczas nagrywania płyty „ Nawet”. Brała udział w licznych koncertach i spektaklach muzycznych, w tym m.in. podczas 35. Gali Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję w Olsztynie. (2008). W koncercie „Pejzaż horyzontalny” piosenek Wiesława Dymnego zaśpiewała „Czarne Anioły” i „Niebieska Patelnia”. Na srebrnym ekranie zadebiutowała rolą Kasi w „Pensjonacie pod Różą” (2006). Potem wystąpiła m.in. w „Ekipie” (reż. Agnieszka Holland), „Trzeci oficer” (rez. Maciej Dejczer), „Szpilki na Giewoncie” (reż Robert Wichrowski). Krokiem milowym w jej filmowej karierze są obrazy nakręcone w latach 2009 - 2011. W tym okresie zagrała role w „Los numeros” (reż. Ryszard Zatorski), „Milionie dolarów” (reż Janusz Kondratiuk) oraz „Maratonie tańca” (reż. Magdalena Łazarkiewicz). Na planie produkcji „The Woman in the Fifth” (reż. Paweł Pawlikowski) spotkała się m.in. z Ethanem Hawke i Kristin Scott Thomas. Po wygranym castingu w Berlinie otrzymała rolę w filmie fantasy „Hansel i Gretel”, opowiadającym o dalszych losach Jasia i Małgosi. W wysokobudżetowej amerykańskiej produkcji zagrała wiedźmę. W 2007 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodą za najlepszy debiut („Środa czwartek rano” reż. Grzegorz Pack). Dwa lata później została laureatką nagrody za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” (rola Haliny Szwarc w spektaklu Marcina Wrony „Doktor Halina”). Przez wiele lat związana była z krakowskim Teatrem Starym. Ostatnio gra w OCH Teatrze Krystyny Jandy. Talent aktorsko - wokalne Joanny Kulig można było podziwiać także w muzycznym spektaklu „Zakochany Paryż”.

Małgorzata Kareńska


 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica