KWADRANS NA URODĘ z EFL : Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami

KWADRANS NA URODĘ z EFL :  Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami
Zapraszamy do lektury kolejnego wydania działu "Kwadrans Na Urodę telewizji MTV24.TV" którą redagują Easy_Fit Looker Restaurant z Imperium Kobiet. ( www.easyfitlook.pl ). Dziś … Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami. Zapraszamy do lektury .

Jesień to idealny czas na walkę z przebarwieniami

Przebarwienia to problem estetyczny większości Polek. Narażone nie są tylko osoby dojrzałe i te które zażywają słonecznych kąpieli. Podatność na powstawanie przebarwień powoduje wiele czynników. Jesień to dobry moment, aby zasięgnąć konsultacji kosmetologa i rozprawić się m.in. z niechcianymi pamiątkami na skórze.

 
Przebarwienia mogą pojawiać się na twarzy, dekolcie, a także ramionach. Są one efektem miejscowego i nadmiernego wytwarzania melaniny. Promieniowanie UVA i UVB stymulują wytwarzanie pigmentu skóry. Opalenizna jaką otrzymujemy jest spowodowana utlenianiem się melaniny znajdującej się w keratynocytach pod wpływem promieni UV. Jest jednak i druga reakcja skóry na kontakt ze słońcem, opalenizna opóźniona powstająca po 2-3 dniach po ekspozycji na promienie UVA i UVB. Powstaje ona na skutek produkcji melaniny oraz transporcie melanosomów do komórek naskórka w celu ochrony jądra komórkowego.

Częste, powtarzające się ekspozycje skóry na promienie słoneczne wpływa nie tylko na intensywną produkcję melaniny, jako naturalnego filtra ochronnego, ale także powoduje wzrost liczby melanocytów i utrwalanie procesów pigmentacji jako linii obrony skóry przed niekorzystnym wpływem środowiska. Przewlekłe naświetlania UVA i UVB są przyczyną wielu zmian zachodzących w skórze właściwej i naskórku prowadzących do starzenia się skóry. Jednym z objawów tych procesów jest pojawienie się zmian barwnikowych. Na przebarwienia narażone są nie tylko osoby dojrzałe, ale również te które przyjmują różnego rodzaju leki lub zioła, kobiety w ciąży czy osoby z zaburzeniami hormonalnymi.

Stan naszej skóry jesienią jest często efektem naszych letnich zaniedbań, związanych z brakiem należytej ochrony. Jeśli po urlopie nie możemy pochwalić się zdrowym jednolitym kolorytem, na początek warto stosować kosmetyki z dużą zawartością witaminy C i A. Witamina C nie tylko wspomoże regenerację i rozjaśnianie skóry, ale także ochroni ją przed szkodliwym wpływem promieni UV, a witamina A przyspieszy odnowę komórkową. Dobrym sposobem na radzenie sobie z przebarwieniami są również peelingi. Jeśli jednak potrzebna jest silniejsza broń w walce z niechcianymi pamiątkami należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które pomogą przywrócić nam jednolity kolory skóry.

Istnieje wiele sposobów na usuwanie takich przebarwień, w zależności od przyczyny ich powstania, rodzaju cery czy fototypu skóry pacjenta. Wśród zabiegów znajdują się takie opcje jak: zabieg wybielający Diego Della Palma, zabieg wybielający Cosmelan, BB GLOW, laser Q-switch, peelingi: Lightening, oraz chemiczne – wykorzystujące kwas glikolowy, mlekowy albo azelainowy. To jaką metodę usuwania przebarwień wybierzemy, zależy od typu skóry danej osoby oraz od zmian jakie zachodzą na powierzchni naskórka oraz pod nim.

– Zazwyczaj na usuwanie przebarwień wybiera się okres jesienny, ponieważ zależy nam by ograniczyć wpływ promieni słonecznych na skórę poddaną zabiegowi – i to zarówno przed jak i po nim. Wiele metod poprawiania kolorytu skóry, na przykład te wykorzystujące laser, działają bezpośrednio na melaninę. Jeśli więc spróbujemy użyć ich na opalonej skórze, możemy nie uzyskać oczekiwanych efektów. Z kolei jeśli wystawimy wybielaną skórę na działanie promieni UV ryzykujemy pojawieniem się nowych przebarwień. – tłumaczy kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Bardzo istotnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na usuwanie przebarwień na twarzy, jest stan cery. Jeśli mamy do czynienia z wykwitami trądzikowymi lub z infekcjami skóry, z zabiegiem należy poczekać do ich wyleczenia.

Inną metodą usuwania zmian skórnych stosuje się w przypadku cery tłustej, inną natomiast, gdy mamy do czynienia z przebarwieniami starczymi. W przypadku tych pierwszych możemy sięgnąć po peeling chemiczny z kwasem azelainowym lub mlekowym oraz kremy wybielające zawierające w swoim składzie arbutynę, hydrochinon, kwas kojowy oraz wyciągi z lukrecji, morwy białej i kwasy AHA. Ta metoda może okazać się mniej skuteczna przy przebarwieniach starczych, zlokalizowanych w znacznie głębszych warstwach skóry. W tym wypadku efekty można uzyskać, decydując się na kurację laserową. Metody laserowej Q-switch nie stosuje się jednak w przypadku przyjmowania określonych leków, na przykład hormonalnych, czy też posiadających rozrusznik serca. Decyzja o wyborze powinna być podjęta na podstawie analizy zmian skórnych, wieku, przyjmowanych leków oraz innych czynników.

– Ważne jest również by zdawać sobie sprawę, że usuwanie przebarwień nie działa błyskawicznie. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, niekiedy lekko opuchnięta i wrażliwa. W przypadku terapii laserowej czy peelingu chemicznego skóra ulega procesowi złuszczania, który stopniowo spowalnia prces melanogenezy i stymuluje odnowę komorkową. To kiedy dostrzeżemy pierwsze oczekiwane efekty zabiegów usuwających, zależy od typu terapii, rodzaju i glębokości przebarwień oraz pielęgnacji domowej. W przypadku serii zabiegów peelingiem chemicznym czeka sie od 2 do 6 tygodni od zakończenia kuracji, przy laserze z kolei – od 4 do 6 tygodni. – dodaje kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Ze względu na przyczynę powstawania przebarwień, możemy wyróżnić przebarwienia posłoneczne, pourazowe, hormonalne, polekowe i pozapalne. Najczęściej na skórze pojawiają się piegi, melasma (ostuda, czyli brązowe symetryczne plamy na policzkach, czole, nad górna wargą) i plamy soczewicowate (starcze). Ryzyko pojawianie się przebarwień posłonecznych możemy znacznie obniżyć, jeśli w okresie letnim prawidłowo zadbaliśmy o ochronę i kondycję skóry. Warto pamiętać, że czasem nawet najlepsze zabiegi nie pomogą skutecznie skórze, jeśli nie będziemy jej odpowiednio chronić. Osoby ze skłonnościami do przebarwień powinny stosować kremy ochronne z filtrami UV podczas słonecznych dni przez cały rok.

Opracował : MTV24.TV & Easy_Fit Looker Restaurant - Catering Dietetyczny Nr 1 w Polsce .

Współpraca : Imperium Kobiet (2019 )
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica