Bezpłatne badanie piersi w mammobusie!

Bezpłatne badanie piersi w mammobusie!
Mieszkanki Sądecczyzny w wieku 40 – 75 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. W dniach 8 – 10 września mammobus przyjedzie do Krynicy - Zdroju.

W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. Na początku września mammobus przyjedzie do Krynicy - Zdroju. Badania odbędą się przy Pasażu Krynickim, ul. Kraszewskiego 1. To wyjątkowa okazja dla pań nie kwalifikujących się do badania w ramach programu finansowanego przez NFZ.
Bezpłatna mammografia będzie przeprowadzana w dwóch grupach wiekowych:
- 50 – 69 lat: badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
- 40 – 49 oraz 70 – 75 lat: badania wykonywane są w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Na badania w ramach obu programów należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.
   Mammografia trwa kilka minut. Polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: http://www.fundusze.mammo.pl/

Oprac. (MK) fot. organizatora

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Starostwo Powiatu Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica