Profilaktyka zakażeń wirusem HPV – nowy program zdrowotny w Małopolsce

Profilaktyka zakażeń wirusem HPV – nowy program zdrowotny w Małopolsce
Skala problemu zakażeń wirusem HPV
Światowa Organizacja Zdrowia w kwietniu 2009 roku opublikowała stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus - HPV) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Codziennie na świecie rozpoznaje się raka szyjki macicy u 1300 kobiet – średnio co minutę pada jedna diagnoza. Zakażenie wirusem może wystąpić na skutek kontaktu seksualnego każdego rodzaju. Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Małopolsce wskazuje profilaktykę poprzez szczepienia ochronne oraz regularne badania cytologiczne w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych - jako szansę na uniknięcie zakażenia. To profilaktyka jest najbardziej efektywnym sposobem walki z zagrożeniem, zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia. W ramach programu zdrowotnego zostanie przeprowadzona kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców oraz nauczycieli z Małopolski.

Założenia kampanii edukacyjno-informacyjnej
W ramach kampanii zostaną przeprowadzone wykłady dla uczniów i rodziców z wybranych krakowskich gimnazjów. W czasie trwania wspomnianych spotkań, słuchacze dowiedzą się w jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem HPV, jakie choroby wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, dlaczego HPV jest groźny oraz w jaki sposób skutecznie zapobiegać zakażeniom tym wirusem. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjno-edukacyjne: broszura, fact sheets, dwa krótkometrażowe filmy edukacyjne, spot internetowy przedstawiający opisany wyżej problem oraz spot radiowy. Koordynatorem merytorycznym programu jest dr n. med. Hanna Czajka, uznany specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.

Uczestnictwo w kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. profilaktyki wirusa HPV W kampanii mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Małopolski. Warunkiem uczestnictwa jest uzupełnienie do 30.09.2015 r. specjalnej deklaracji dostępnej na stronie internetowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika – www.dzieciecyszpital.pl oraz odesłanie zeskanowanego i podpisanego dokumentu na adres mailowy: kslowik@dzieciecyszpital.pl.
Zachęcamy do odwiedzania strony www.profilaktykawmalopolsce.pl i śledzenia informacji na temat profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Katarzyna Słowik
Koordynator kampanii edukacyjno-informacyjnej
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
Tel.: 12 619 86 78
E-mail: kslowik@dzieciecyszpital.pl

Autor: MTV 24
Źródła: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica