Msza F-dur Józefa Michała Poniatowskiego.

Msza F-dur Józefa Michała Poniatowskiego.
W południe, 14 sierpnia w kościele p.w. św. Antoniego w ramach 50. Festiwalu im. Jana Kiepury zabrzmiała Msza F-dur na głosy solowe z fortepianem lub organami Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.

Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego zachowała się do naszych czasów na głosy solowe z fortepianem lub organami. Wczoraj, 14 sierpnia zabrzmiała w wykonaniu solistów: Katarzyny Oleś - Blachy, Agnieszki Rehlis, Andrzeja Lamperta, Roberta Gierlacha. Śpiewakom towarzyszyła Krakowska Orkiestra Symfoniczna i Chór Polskiego Radia. Zaprezentowana orkiestracja, przygotowana przez Macieja Jabłońskiego i Sebastiana Perłowskiego, prowadzącego to wykonanie, stała się próbą odtworzenia partytury, sprawdzeniem, jak utwór mógł brzmieć w prawykonaniu.

*****
Józef Michał Poniatowski, książę Monterotondo (ur. 21 lutego 1816, Rzym) był synem Stanisława Poniatowskiego, brata stryjecznego księcia Józefa Poniatowskiego i Kasandry Luci. Kompozytor, śpiewak (tenor), dyplomata. Od młodych lat interesował się muzyką i śpiewem. Posiadał doskonały głos tenorowy, który kształcił się we Florencji. Mieszkał w Pary żu, a u schyłku życia – w Londynie. Przez wiele lat pozostawał zapomnianym twórcą. Odkryty ponownie kilka lat temu, że powraca na salony koncertowe. Zmarł 3 lipca 1873 w Londynie.

Małgorzata Kareńska 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica