Msza św. w 50. rocznicę śmierci Jana Kiepury.

Msza św. w  50. rocznicę śmierci Jana Kiepury.
15 sierpnia, w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy – Zdroju odprawiona została Msza Święta w intencji Jana Kiepury. Artysta zmarł 50 lat temu na zawał serca niedaleko Nowego Jorku.

Mszę Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w intencji zmarłego 50 lat temu tenora Jana Kiepury oprawił ks. infułat Jerzy Bryła z Krakowa. - „Ta msza Św. ma szczególny charakter”. – mówił ks. proboszcz Bogusław Skotarek - „Zostanie uświetniona śpiewem znakomitych artystów, którzy biorą udział w krynickim festiwalu. Usłyszymy „Ave Maryja” w wykonaniu Anny Lasoty i Jakuba Oczkowskiego. Przy pianinie zasiądzie Krzysztof Dziurbiel”.
*****
Jan Wiktor Kiepura, światowej sławy tenor i aktor filmowy urodził się 16 maja 1902 roku w Sosnowcu. W młodości należał do harcerstwa, wraz z ojcem i bratem walczył w I Powstaniu Śląskim 16/17 do 24 sierpnia 1919, oraz wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku. Rodzinne miasto opuścił tuż po maturze, w 1921 roku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był maklerem, ale równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego. Zarobki nie wystarczały na opłacanie nauki, wyżywienia i mieszkania. Ale – mimo licznych trudności - ze śpiewu nie zrezygnował.
   W lutym 1924 roku zdał egzamin. Emil Młynarski ówczesny dyrektor, zaangażował go do Opery Warszawskiej. Początkowo śpiewał epizodyczne partie (m.in. Górala w Halce Stanisława Moniuszki. W styczniu 1925 roku zadebiutował we Lwowie w głównej Patrii „Fausta”. Kilka dni później wystąpił w tej roli w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a 11 lutego w Operze Warszawskiej.  W 1926 roku wyruszył w podróż za granicę do Paryża, aby ubiegać się o debiut w Wielkiej Operze. Po drodze zatrzymał się w Wiedniu, gdzie zainteresowali się nim: Franz Schalk, dyrektor Państwowej Opery oraz znakomita śpiewaczka Maria Jeritza. U jej boku wystąpił w „Tosc” . Odniósł sukces, prasa nazwała go „królem tenorów”. Wkrótce potem występował na największych scenach operowych świata, takich jak: Opera Berlińska, Royal Albert Hall i Covent Garden w Londynie, L`Opera - Comique w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. Jego kariera śpiewaka operowego trwała od 1925 do 1943 roku. Często zarzucano mu, że porzucił ją dla filmu i śpiew. Zmarł 15 sierpnia 1966 roku w Harrison pod Nowym Jorkiem na atak serca

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica