Święta Bożego Narodzenia prawosławnych i grekokatolików

Święta Bożego Narodzenia prawosławnych i grekokatolików
Gdy katolicy świętowali Trzech Króli (6 stycznia), prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy zasiedli do wigilijnego stołu.

Boże Narodzenie wschodnich chrześcijan poprzedza czterdziestodniowy post, bardzo ściśle przestrzegany, zwłaszcza przez ostatnie dni przed wigilią. Wierni mówią na nią m.in. „nawieczerie” lub „soczelnik”. Ta druga nazwa pochodzi od "socziwa", czyli gotowanej pszenicy polewanej miodem (według innych źródeł - soczystej kaszy), która była poprzednikiem współczesnej kutii, zawsze obecnej na wigilijnym stole.
      W wigilię nakazuje się powstrzymanie nawet od picia napojów, aż do spożycia kolacji. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy i dzielenia prosforą. ( z grec. ofiara). Ma ona kształt małych, mieszczących się w dłoni krążków, podobnych do malutkich chlebków. Na wigilijnym stole znależć się powinna kutia, niezależnie od tego, czy jest to wigilia obchodzona w Polsce, w Rosji czy na Białorusi.
      W Polsce na stołach pojawia się także karp, ale jest to przykład tradycji lokalnej. Po wieczerzy wierni udają się do cerkwi na kilkugodzinne, świąteczne nabożeństwa. Dopiero po tej liturgii rozpoczyna się właściwe świętowanie. Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują, że w kraju jest ok. 550-600 tys. osób wyznania prawosławnego.

(MK).

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica