Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie - wiosną.

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie  - wiosną.
Pod Górą Parkową rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata Dywizji I B w Hokeju na Lodzie. (15 - 21 kwietnia). Prawo organizacji tego sportowego wydarzenia przyznała Polsce obradująca w maju ubiegłego roku Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (II HF) podczas kongresu w Bratysławie.

W grudniu ubiegego roku w Tychach rozegrano MŚ U 20 Dywizji IB. (Polska, Włochy, Francja, Holandia, Chorwacja, Japonia). Natomiast w kwietniu polscy hokeiści zawalczą o powrót do elity w Krynicy. Przeciwnikami Polaków będą: Rumuni, Koreańczycy Południowi, Holendrzy, a także Australijczycy, z którymi w hokeja zagramy po raz pierwszy w historii. Ekipa z Krainy Kangurów na turnieju w Melbourne 2011 awansowała do trzeciej ligi.
     Zgodnie z wprowadzoną reformą rozgrywek, tylko zwycięzca MŚ Dywizji IB awansuje do Dywizji IA. W 2016 roku hokejowe MŚ elity zorganizuje Rosja, chociaż nie była wcześniej faworytem. Kobiecą ekipę hokejową czeka w marcu wyprawa na MŚ Dywizji IV do Korei Południowej. (Korea Płd., Polska, Belgia, Islandia, RPA, Hiszpania). Natomiast młodzieżowa reprezentacja Polski (do lat 18) zagra w kwietniu na MŚ U18 Dywizji IB na Węgrzech. (Węgry, Polska, Kazachstan, Ukraina, Białoruś, Australia)
*****
Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie rozgrywane są od 1920 roku. Początkowo drużyny walczyły ze sobą co cztery lata, obecnie o miano najlepszej ekipy rywalizują każdego roku. Pierwszy raz Krynicy powierzono organizację tego prestiżowego sportowego wydarzenia w styczniu 1930 roku na Kongresie LIGH w Chamonix. W lutym rozpoczęto prace przygotowawcze do imprezy. Miasto posiadało bowiem naturalne lodowisko ze sztucznym oświetleniem oraz zegarem, a także trybunami, w tym dla tysiąca osób pod dachem. Tuż obok znajdowało się lodowisko treningowe wyposażone w kabiny do przebierania się zawodników. Każdy z nich miał swój boks oznaczony tabliczką z nazwiskiem.
Akcja propagandowa prowadzona nie tylko drogą sportową, ale i dyplomatyczną doprowadziła do tego, że drugie Mistrzostwa Świata w Krynicy stały się największą imprezą w dotychczasowych dziejach hokeja. Do perły naszych uzdrowisk, przybyły reprezentacje wszystkich liczących się krajów hokeja lodowego, w tym Kanada i USA.

Małgorzata Kareńska

 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica