ODCHUDZANIE-CWICZENIA-SPORT z OFRA SPORT & Piotrem Kubicą tylko w Malopolskie.tv

ODCHUDZANIE-CWICZENIA-SPORT z OFRA SPORT & Piotrem Kubicą tylko w Malopolskie.tv
PIOTR KUBICA www.piotrkubica.pl
Już 20 pażdziernika po raz pierwszy na antenie malopolskietv pojawi się pierwszy z serii programów o tematyce kulturystycznej i szeroko pojętym zdrowym trybie życia . Pierwsze cykle spotkań przeprowadzimy z Piotrem Kubicą. Programy OFRA SPORT tylko w Malopolskie.tv. Mamy nadzieję iż  pokazy ćwiczeń , przepisy na nie tylko dietę sportową ,porady dietetyczne zainteresują widzów. Premierowy odcinek  programu  już 20 pażdziernika 2012r. Zapraszamy do wspólnego redagowania programu , pyatnia, sygestie , tematy którymi zainteresowani są widzowie malopolskie.tv  prosimy kierować na adres: sportmalopolskietv@interia.pl . Pytania przedstawimy  naszmu specjaliście sportów kulturystycznych i  dietetycznych  Piotrowi Kubicy.

Przedstawiamy sylwetkę  sportowca Piotra Kubicy dla widzów malopolskie.tvJak zaczęła się Twoja przygoda z kulturystyką i fitness? Dlaczego właśnie ta forma aktywności ruchowej?

W wieku 12 lat kupiłem czasopismo kulturystyczne „Muscle & fitness” i zafascynowałem się takimi kulturystami z lat 90, jak Mike Matarazzo, Ed Robinson, Dorian Yates i Darem Charless. Oczywiście był także mój ulubieniec z tamtej epoki Flex Wheller, który od zawsze mi imponował. Ni sposób również pominąć tego, od którego się wszystko zaczęło - Arnolda Szchwarzeneggera. Od tego czasu zacząłem ćwiczenia w domu takie jak pompki, podciągania na drążku, przysiady, itd. Ćwiczyłem tak póki nie osiągnąłem wieku 15 lat, gdyż od tego wieku udało mi się wyprosić właściciela siłowni o wpuszczanie mnie na trening (prawidłowo w tym okresie wpuszczali od 16 lat). Właśnie od tego czasu zakochałem się w tym pięknym sporcie.


Czy od początku swojej drogi związanej z tą formą aktywności nastawiałeś się na konkretny start w zawodach, czy początkowo była to czysta rekreacja?

Nie Na początku, jak już wspomniałem wyżej, były to ćwiczenia w domu aby poprawić ogólny wygląd i siłę, nawet w późniejszym okresie, gdy już chodziłem na siłownię, nie myślałem o zawodach. Dopiero od jakichś 5 lat roczne przygotowanie formy przyporządkowane jest typowo pod zawody. Koledzy na siłowni wiele razy mówili mi, że mam dobre predyspozycje i dlaczego nie miałbym pokazać tego co tak bardzo kocham i nad czym wiele lat pracuję na scenie? Tak też się stało – wystąpiłem.Gdzie?

Moje pierwsze poważne zawody to był prawdziwy debiut na ogólnopolskich zawodach kulturystycznych czyli popularne „Debiuty” w Ostrowii Mazowieckiej w 2009 w kategorii kulturystyka klasyczna open. Zająłem 8 miejsce na (22 startujących).Chyba nieźle jak na debiut?

Dziś wiem, że nieźle, wtedy czułem inaczej. W tym samym roku wystartowałem w Mistrzostwach Śląska 2009 w Katowicach. Niestety nie wszedłem do finału zajmując tam 7 miejsce (kulturystyka klasyczna). Na zawodach w Międzyzdrojach na FSSIU 2009 zająłem 1 miejsce, w roku 2010 na mistrzostwach Śląska w Zawierciu spróbowałem w kulturystyce klasycznej w kategorii do 80kg z wagą 79,5kg i udało mi się wejść do finału zajmując 6 miejsce. Miałem w planach wyjazd na Mistrzostwa Polski - niestety z powodów finansowych musiałem zrezygnować.No właśnie jaką trzeba przebyć, by zaprezentować się na scenie. Opowiedz o przygotowaniach do startu, a więc co nieco o treningu, diecie, suplementacji, itd.

Zacznę od tego, że trzeba się nie tylko przygotować fizycznie, ale i psychicznie. Jest to ciężka lekcja i walka ze słabościami, nałogami. Staram się przez cały rok utrzymać wysoką formę zachowując przy tym minimum tkanki tłuszczowej. Dietę przed startową zaczynam jakieś 6-5 miesięcy przed startem (wszystko zależy od zatłuszczenia i „zawodnienia”), mniej więcej próbuję zachować około 4g białka na kg masy ciała, na dzień około 400-600g wegli, do każdego posiłku łyżka oliwy, Im bliżej zawodów manewruję węglami (zależnie od nawodnienia i rzeźby ciała). Źródła białka to miedzy innymi: piersi z kurczaka, wołowina, ryba na parze, jajka. Tłuszcze to oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, orzechy, wędzona makrela ,łosoś. Węglowodany - płatki owsiane na wodzie, suszone owoce a przede wszystkim ryż (w okresie przygotowawczym brązowy, na ładowaniu biały), ciemny makaron (super źródło glikogenu).

Suplementy: rano do śniadania aminokwasy bcaa, witaminy, przed treningiem aminokwasy rozgałęzione, bcaa, glutamina; przed aerobami spalacz tłuszczu, po treningu izolat białka, przed snem izolat białka plus białko kazeinowe. Jak zauważyłeś w okresie przed startowym ograniczam środki w proszku takie jak carbo, kreatyna, itd. Staram się uzupełniać to w pożywieniu gdyż może to spowodować niepotrzebne pojawianie się wody podskórnej (w okresie budowania masy jak najbardziej używam stacków kreatynowych, gainerów, itd.). Trening wygląda tak samo jak na „masie”. Uważam że jak się ma dobrą dietę to rzeźba i dobra forma przyjdzie bez dobierania typowego treningu na „ciachanie”. Jedynie co zmieniam to dokładam dziennie około 45min treningu aerobowego i 2 razy w tygodniu po 60min obwodowego, około 3-4 razy w tygodniu ćwiczę mięsnie brzucha, plus oczywiście pozowanie.Wróćmy do Twojego debiutu w Ostrowii Mazowieckiej. Co wtedy czułeś?

Oj trema była wielka, ale chęć występu jeszcze większa. Walczyłem i dawałem z siebie wszystko, ale czegoś brakło. Po tym występie miałem ogromną złość w sobie, walczyłem z własnymi myślami próbując sobie odpowiedzieć gdzie tkwił błąd, co zrobiłem źle ,ale po paru godzinach złość zmieniła się w radość, że to jednak mój pierwszy start, że wszystko przede mną, że jednak na 22 zawodników byłem 8, że teraz może być tylko lepiej…i jest lepiej a ja mam charakter i wierzę, że jak życie i Bóg da będzie jeszcze lepiej.To wydaje się bardzo właściwe podejście. Wiadomo, że kulturystyka wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Proszę powiedzieć nam jakie były Twoje największe wyzwania z tym związane, a co przyszło w miarę łatwo?

Największe wyrzeczenia to na pewno żywieniowe. Na początku było ok, lecz po pewnym czasie - gdy oglądałem wszelkie rarytasy i jedzącą je moja rodzinę dostawałem wewnętrznego amoku! Jeszcze te codzienne przygotowanie posiłku... Miałem cel i dalej mam. Za każdym razem powtarzałem i powtarzam sobie „teraz cierpisz psychicznie, walczysz ale finał tego będzie cudowny, na scenie w blasku jupiterów, przy szumie owacji, braw, tylko ty i oni - twoi oddani widzowie”.

A co przyszło łatwo? Myślę, że zaakceptowanie stylu życia kulturysty, treningi (kocham to), pozowanie, pokazanie się publiczności i wszelka krytyka - przyjmuje ją z pokorą nawet te najgorsze słowa.Jeśli już o tym mowa jakie są Twoje słabe i silne strony?

Moje silne strony to niewątpliwie ramiona: bicepsy i tricepsy. Mam je dopracowane do perfekcji. Do moich atutów zaliczę także klatkę i plecy. Słabe to niestety nogi. Sędziowie właśnie przez nie odbierają mi sporo punktów do tego dochodzą barki, ale spokojnie - ten okres przygotowawczy ostro pracuję nad moimi słabymi stronami i zamierzam powalczyć ostro o podium. (śmiech)Trzymamy kciuki. A czy wydatki związane z przygotowaniem do zawodów ponosisz sam, czy może pojawił się jakiś sponsor?

Niestety co roku na ten sport bardzo się zadłużam, to największy minus tego mojego kochanego hobby. Bardzo chętnie bym chciał prezentować najlepszą formę przez cały rok lecz jest to bardzo kosztowne i niestety nie zawsze mnie na to stać. Obecnie jestem na etapie poszukiwania sponsora, choćby po części mi pomógł…Po wywiadzie na pewno szybciej się taki znajdzie.

Mam nadzieję (śmiech).Ile miesięcznie wydajesz na dietę, suplementy, sprzęt, karnety...?

Miesięczny koszt diety plus suplementacji to około 2000-2500zł.

Czy plan żywieniowy układasz sam, czy korzystasz z porad dietetyka?

Plan żywieniowy zależnie od danego celu układam korzystając z porad bardziej doświadczonych kolegów ze sceny kulturystycznej, trenera klubowego a także dobieram odpowiednio pod swoja grupę krwi.

A jak ma się sprawa z treningiem? Czy czuwa nad nim instruktor?

Nie, treningi po uprzedniej konsultacji z moim trenerem, wykonuję sam. Wszelkie słabości w mojej sylwetce koryguje trener po uprzednim rozpisaniu treningu - odpowiednio się do tego stosuję i wtedy wszystko wychodzi. Jestem już na tyle doświadczonym kulturystą, że staram się szybko sam naprawiać błędy w ćwiczeniach.

Powiedz jak wygląda dzień z życia kulturysty?

Pracuję fizycznie jako operator maszyn, więc dlatego dieta startowa jest nieco uciażliwa. Zamiast kanapek miska z ryżem, warzywa piersi z kurczaka, ale miłość i pasja pozwala mi przetrwać ten okres. Po pracy - po zjedzeniu posiłku przed treningowego i zażyciu suplementacji przed treningowej - udaje się na ukochany trening. Robię tam 20-30 min aerobów, po czym około 60 minut treningu siłowego. Czas wolny poświęcam kochanej córeczce (mój największy kibic) i żonie -wychodzimy na spacery, do kina lub wyjeżdżamy poza miasto. Staram się sypiać około 6-8h .Kończymy więc, by nie przemęczać – Twoje najbliższe plany na przyszłość?

Zdobycie Mistrzostwach Śląska w kulturystyce i jak najwyższego miejsca na Mistrzostwach Polski.Ostatnie pytanie. Twoje rady dla początkujących.

Wyrzeczenia się wszelkich zbędnych nałogów (papierosy, alkohol). Utrzymywanie zdrowego tryby życia. Oczywiście życzę cierpliwości w treningach, bo to jest sport dla cierpliwych a pamiętajcie - cierpliwość popłaca! Do tego „zaopatrzcie się” w mocny charakter i ustalenia sobie celu, który będzie finałem waszych treningów. Nie poddawajcie się!!! Traktujcie trening poważnie, dawajcie swoim mięśniom odpowiedniego paliwa. Pamiętajcie - kulturystyka to przede wszystkim odpowiednie odżywianie, potem jest trening .

Na koniec życzę wam z całego mojego sportowego serca abyście pokochali żelazny sport i nie zapomnijcie przy tym o swoich bliskich, gdyż to oni mają być waszymi motywatorami! Powodzenia! Myśle że forma tego wywiadu jest dobrym opsem mojej kariery .oprócz tego dopisze że w 2011 roku wystartowałem w mistrzostwach pomorza w bytowie w kategorii do 90 kg zajmując tam 5 miejsce w mocnej obsadzie.niestety potem zrobiłem przerwe z powodów finansowych,moim celem i marzeniem jest wystartowanie w mistzostwach polski i o powalczeniu tam w finale i medal mam nadzieje że na drugi rok w końcu to sie spełni pozdrawiam'


Opracował i poleca : M & A Media  ,
 Wspólpraca :  "OFRA SPORT" ( www.ofrasport.pl )
                        " MORDEX" ( www.mordex.pl)   - firma  ubierająca sportowców i autorów  porgramów sportowych  OFRA SPORT  na antenie telewizji  MALOPOLSKIE.TV


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica