Włodzimierz Lubański gościem XX Forum Ekonomicznego w Krynicy

Włodzimierz Lubański gościem XX Forum Ekonomicznego w Krynicy
     Wrześniowe Forum Ekonomiczne to nie tylko spotkania polityków i biznesmenów, ale także okazja do rozmów o sporcie. W tym roku Krynica gościła m. in Mariana Woronina, a także Włodzimierza Lubańskiego(środkowy napastnik), legendarnego piłkarza Górnika Zabrze i reprezentacji Polski.

     „Trafiłem do wspaniałego klubu, gdzie mogłem pod okiem kolegów i trenerów rozwinąć swój talent. Tam oni uczyli mnie grać, jak należy” - mówił piłkarz w perle polskich uzdrowisk. Włodzimierz Lubański był czterokrotnie królem strzelców polskiej ligi, dwukrotnie (1967 i 1970) wybierany został Piłkarzem Roku, a w 1972 roku - zdobywcą "Złotych Butów". W oficjalnych spotkaniach w reprezentacji Polski rozegrał 75 spotkań i strzelił 48 goli. W Krynicy wspominano czasy, gdy Białe Orły pod okiem niezapomnianego Kazimierza Górskiego święcił triumfy.
***
Włodzimierz Lubański urodził się w 28 lutego 1947 roku w Gliwicach. Mając dziesięć lat rozpoczął karierę piłkarską w klubie Sośnica – Gliwice, którego jego ojciec był prezesem. Do zabrzańskiego Górnika trafił mając 15 lat. W 1961 roku powołany został do kadry narodowej juniorów, a dwa lata później zagrał z seniorami w meczu z Norwegią. Był wtedy najmłodszym debiutantem na boisku, w zwycięskim meczu strzelił jednego gola.(9:0). Na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku zdobył złoty medal dla najlepszego kapitana drużyny. W eliminacjach do Mistrzostw Świata w 1974 roku na chorzowskim stadionie w meczu z Anglią strzelił gola, lecz doznał bolesnej kontuzji. Do uprawiania sportu powrócił dwa lata później. Po raz ostatni wystąpił w kadrze narodowej w 1980 roku. Obecnie mieszka w Belgii, gdzie ukończył szkołę trenerską i szkolił młodych piłkarzy. Od 1994 roku prowadzi firmę Lubański Sport – Menagment, jest menedżerem sportowym oraz drugim trenerem belgijskiego klubu KSC Lokeren, w którym sam grał.

(Red. M)  
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica