TOP GOLD HITS MTV24.TV poleca: FILIPINKI " Batumi / Własny świat "

TOP GOLD HITS MTV24.TV poleca:   FILIPINKI " Batumi / Własny świat "
MTV24.TV poleca FILIPINKI

Niewiele jest w historii naszej muzyki rozrywkowej zespołów, które miałyby na jej rozwój tak znaczący wpływ, jak girlsband Filipinki.

Grupa powstała jesienią 1959 r. w szczecińskim Technikum Handlowym, pod opieką nauczyciela muzyki i ekonomii Jana Janikowskiego. W pierwszym składzie znalazło się dziewięć uczennic, śpiewających w szkolnym chórze. Zespół Wokalny Technikum Handlowego – tak początkowo nazywała się formacja – śpiewał wtedy przede wszystkim covery zachodnich przebojów („Lilie”, „Bambino”, „Pity pity”) i utwory jazzowe. Zamieszczona w tym zbiorze wiązanka „Wspomnienie o Gershwinie” była wówczas żelaznym punktem koncertów grupy.

Lokalna sława zespołu rosła błyskawicznie, a wyróżnienie zdobyte na Wrocławskim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca w czerwcu 1961 r. za interpretację piosenki „Ave Maria no morro” i udział w audycji „Mikrofon dla wszystkich” spopularyzowały zespół w całym kraju.

W 1963 r. za zgodą i przy poparciu popularnego dwutygodnika dla nastolatków „Filipinka” zespół przybrał nazwę Filipinki. Repertuar grupy zaczął się szybko powiększać o utwory oryginalne, komponowane najczęściej przez opiekuna artystycznego, Jana Janikowskiego do tekstów Włodzimierza Patuszyńskiego. „Wala Twist”, „Bal Arlekina”, „Do widzenia, profesorze”, „Charleston nastolatków” natychmiast stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. W 1964 roku Filipinki utworem „Batumi”wygrały plebiscyt Polskiego Radia na piosenkę 1963 r. i wydały pierwsze płyty, które pobiły wszelkie rekordy sprzedaży.

Przez niecały rok melomanii kupili ponad 700.000 czarnych krążków zespołu, a Polskie Nagrania zainkasowały za nie okrągłe pięć milionów złotych.

W 1967 r. Filipinki rozstały się z Janem Janikowskim, całkowicie zmieniły wizerunek oraz repertuar i przeszły pod opiekę kompozytora Mateusza Święcickiego – współzałożyciela KFPP w Opolu oraz twórcy radiowej Trójki. Wiosną 1968 r. wygrały Telewizyjną Giełdę piosenki bigbitowym utworem „Nie ma go”, a rok później zajęły ponownie pierwsze miejsce w tym samym konkursie z piosenką „Wiosna majem wróci”. Na KFPP ’69 zdobyły wyróżnienie za „Weselmy się”, w tym samym roku wygrały też plebiscyt Polskiego Radia na najlepszą piosenkę marynistyczną 1969 r. utworem „Jacht kapitana Teligi”. W 1970 zespół ponownie zmienił wizerunek – tym razem na rockowy. Wraz z utworzonym specjalnie dla nich zespołem muzycznym Bez Atu wokalistki przygotowały show „Nie wierz chłopcom”, pracowały także nad longplayem pod tym samym tytułem.

Ostatecznie jednak wróciły do lżejszego repertuaru i wiosną 1971 r. nowym przebojem „Ja się w tobie nie zakocham” wygrały plebiscyt Polskiego Radia na piosenkę kwietnia.

W 1972 r. grupa przeszła pod opiekę kompozytora Janusza Kępskiego. Z oryginalnego składu pozostała już tylko jedna z nich – reszta wokalistek opuszczała zespół w miarę jak zakładały rodziny. Grupa ostatecznie rozwiązała się jesienią 1974 r., gdy ostatnia oryginalna Filipinka, Krystyna Pawlaczyk, wyszła za mąż i wycofała się z życia estradowego.

Zespół istniał piętnaście lat – jako jedyny z pierwszej fali naszych grup młodzieżowych przetrwał tak długo. Był pierwszym polskim girlsbandem, ale co ważniejsze – był pierwszym polskim zespołem, który udowodnił, że muzyka młodzieżowa nie jest marginesem sceny rozrywkowej, ale jej filarem i doskonałym biznesem. Filipinki były pierwszym polskim zespołem, który dbał o marketing w niemal identycznym sposób, jak o kilka dekad późniejsze Spice Girls.

Stworzyły, a następnie wypełniły niszę na polskim rynku, zdobywając gigantyczną popularność i przydomek „polskich bitlesówek”. Kręciły pierwsze profesjonalne teledyski (w Polsce i w NRD), były w stałym kontakcie z prasą dostarczając dziennikarzom newsów i informacji na swój temat. Regularnie występowały w telewizji i w radiu, nie zaniedbując przy tym koncertów – średnio około trzystu rocznie. Jako pierwsze powojenne gwiazdy promowały siebie jako markę i podpisywały kontrakty reklamowe z firmami odzieżowymi (Dana, Moda Polska), transportowymi (Polskie Linie Oceaniczne), czy turystycznymi (PTTK).

Dla setek naszych grup muzycznych stały się wzorem, naśladowanym mniej lub bardziej dosłownie – od 1963 r. jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się w całej Polsce grupy filipinkopodobne – m.in. Alibabki, Krystynki, Hajduczki, Partita, Kropki, Szarotki, Berżeretki. W 1965 r. jako pierwszy polski zespół młodzieżowy Filipinki wyruszyły na tournee do USA i Kanady, a sukces, który tam odniosły, otworzył drogę na Zachód następnym artystom młodszego pokolenia. Wydały w USA dwa longplaye i jedną małą płytę, wprowadziły na amerykańskie listy przebojów swoją piosenkę „Spacer po porcie” (jako „We Are Walking On the Beach”). Tylko w Polsce sprzedały ponad milion płyt winylowych, a co najmniej drugi w ZSRR i za oceanem. Ich przebój „Wala Twist” w ZSRR stał się pierwszym utworem w rytmie twista lansowanym w mediach, a jego powodzenie zmusiło komunistyczne władze do zdjęcia embarga na lżejszą muzykę zachodnią. Imponujące osiągnięcia – tym bardziej imponujące, że zapisała je swoim koncie siódemka skromnych uczennic szczecińskiego Technikum Handlowego, z których najstarsza w chwili powstania grupy miała zaledwie piętnaście lat. Były to: Zofia Bogdanowicz, Niki Ikonomu, Elżbieta Klausz, Krystyna Pawlaczyk, Iwona Racz, Anna Sadowa i Krystyna Sadowska.

Tracklista:

CD 1
1. Filipinki to my
2. Wspomnienie o Gershwinie
3. Parasolki
4. Batumi
5. Dzieci Pireusu
6. Praczki z Portugalii
7. Równieśnicy
8. Wala Twist
9. Spacer po porcie
10. Bal Arlekina
11. Mr. Wonderful
12. Charleston nastolatków
13. Do widzenia profesorze
14. Tarap tarap
15. Ballada o kimś dalekim
16. Siedmiu chłopców
17. I to ma być miłość
18. Serwus panie Chief
19. Portowa noc
20. Kto się lubi, ten się czubi
21. Jutro pogoda lub deszcz
22. Naucz się grać
23. Paderewski Street
24. Ave Maria no morro

CD 2
1. Nic nie wraca
2. Hej nam hej
3. Tłok na plaży
4. Dziwny gość
5. Nie ma go
6. Własny świat
7. O dziesiątej
8. Znam go na pamięć
9. Dlaczego płaczesz mały
10. Wiosna majem wróci
11. Weselmy się
12. Piosenka o północnym wietrze
13. Jurek i ja
14. Nie wierz chłopcom
15. Cały mój świat (To mój świat)
16. Piąta pora roku
17. On jest tu
18. Dam ci wszystko, co zechcesz
19. Jeśli kochasz, nigdy nie mów o tym
20. Za dużo wrażeń
21. Białe muszelki
22. Co się odwlecze, to nie uciecze
23. Bo on jest cygan
14. Ja się w tobie nie zakocham
25. Chcę mieć ciebie na własność
26. Na szczycie schodów
27. Ludzie u ogniska

WYdawca / materiał prasowy : WARNER MUSIC POLAND
Poleca: MTV24.TV
Opracował ; MUSIC  MEDIA PRESS
MTV24.TV poleca i wspiera akcję społeczną "BEZPIECZNY,BO WIDOCZNY" ( www.bezpiecznybowidoczny.pl)

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica