70 domów z uszkodzonymi dachami - to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki. Zorganizowano posiedzenie sztabu kryzysowego

70 domów z uszkodzonymi dachami - to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki. Zorganizowano posiedzenie sztabu kryzysowego
Przez Sądecczyznę przetoczyła się potężna nawałnica, która spowodowała liczne straty w mieniu. Trąba powietrzna uszkodziła dachy 70 budynków, zalane zostały piwnice, grad uszkodził samochody i uprawy, a woda zalała drogi.

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego w Mogilnie omówiono działania służb oraz formy pomocy dla poszkodowanych. Posiedzeniu przewodniczyli wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz. Obecni byli przedstawiciele Straży Pożarnej z Zastępcą Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Piotrem Słowiakiem na czele, Policji, którą reprezentował Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu, kom. Zbigniew Zacher, jak również Inspekcji Nadzoru Budowlanego oraz innych służb zaangażowanych w działania. Uczestniczyli także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

- Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących - mówił wicewojewoda Józef Leśniak.

- W związku z niepokojącymi informacjami o zbliżającym się froncie pogodowym o godzinie 12:40 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie został zwołany sztab kryzysowy, podczas którego analizowaliśmy spływające raporty meteorologiczne. W tym całym nieszczęściu trzeba podkreślić, że nie ma ofiar śmiertelnych i to jest pozytywna wiadomość – dodał wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Komisarz Zbigniew Zacher mówił, że w całym powiecie policjanci pomagają w dotarciu na miejsce służbom ratowniczym. W tym celu zabezpieczają trasy dojazdowe, a w miejscach, gdzie widoczne są skutki działania żywiołu, zabezpieczają mienie osób poszkodowanych. W razie potrzeby bezpośrednio włączają się do działań ratowniczych, udzielając wsparcia straży pożarnej.

Według danych przedstawionych na sztabie, w Librantowej wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w Koniuszowej - 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).

Wczoraj wieczorem potężna nawałnica przeszła również przez powiat miechowski i olkuski, gdzie grad i silny wiatr uszkodził blisko 100 dachów. W Małopolsce ponad 4,5 mieszkańców było bez prądu, a do godziny 22 strażacy interweniowali blisko 350 razy.



Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

Opracowano na podstawie komunikatu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i materiałów własnych; zdjęcia MUW.

 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica