“Kolorowe ptaszki”. Polski zespół wokalny z Ukrainy zwiedza Małopolskę.

 “Kolorowe ptaszki".  Polski zespół wokalny z Ukrainy zwiedza Małopolskę.
Dzieci i młodzież z polskiego zespołu wokalnego “Kolorowe Ptaszki” na Ukrainie (okręg żytomierski) zwiedza Małopolskę. Zobaczyli już zabytki Krakowa, Krynicę – Zdrój, a teraz przebywają w Piwnicznej. Tutaj 1 września wspólnie z rówieśnikami rozpoczną nowy rok szkolny. 
 
Piętnastoosobowa grupa młodzych ludzi wraz nauczycielką muzyki Żanną Szyszkiną, prezesem Związku Polsków w obwodzie żytomierskim wybrała się m.in. na Górę Parkową i Jaworzynę. W niedzielę uczestniczyła we mszy świętej w Kościele Zdrojowym. Zwiedziła też centrum miasta, w tym Muzeum Nikifora. Swoistą naukę języka przodków goście odbyli na tylickiej Golgocie, gdzie odczytywali wyryte w kamieniu napisy. 
    Dzieci i młodzież z zespołu wokalnego “Kolorowe ptaszki” mają polskie korzenie. Ich ojcowie i dziadowie są Polakami. Przyjechali, aby zobaczyć ich kraj rodzinny, a także nawiązać kontakty z polskimi szkołami. 

*****
Żytomierz (wyżyna Wołyńsko – Podolska) liczy obecnie ok. 270 tys. mieszkańców. Założony w IX wieku był jednym z największych miast Rusi Kijowskiej. W 1333 roku został przyłączony do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a następnie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niegdyś był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, któremu prawa miejskie nadał Kazimierz Jagiellończyk.(1444). 
   Od 1991 roku Żytomierz stanowi część Ukrainy i jest miastem obwodowym (wojewódzkim). Od tego też roku jest stolicą katolickiej diecezji kijowsko - żytomierskiej obrządku łacińskiego. W mieście mieszka ok. 50 tys. Polaków. Znajduje się tutaj m.in.  Dom Polski. Z Żytomierzem związani byli m.in. Józef Ignacy Kraszewski – pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny, Tadeusz Borowski – pisarz, Ignacy Jan Paderewski – pianista i polityk, a także Mieczysław Pawlikowski – aktor teatralny. 
 
Małgorzata Kareńska fot. Andrzej Gulewicz
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica