Arcybiskup Wiktor Skworc konsekrował Kościół pw. MBNP.

Arcybiskup Wiktor Skworc konsekrował Kościół pw. MBNP.
W dniu Świętej Rodziny, (30 grudnia) metropolita katowicki Wiktor Skworc konsekrował kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Plac pod budowę świątyni poświęcono w 2002 roku, zaś prace zakończono siedem lat później. Do tej chwili wierni modlili się w cerkwi. W 2011 roku parafia obchodziła 60 - lecie swojego istnienia.

W homilii abp Wiktor Skworc podkreślił, że świątynia jest sercem parafii. Towarzyszy człowiekowi w jego życiowej drodze i wyznacza mu kierunek. - „A bicie dzwonów z wieży parafialnego Kościoła to zegar życia odmierzający doczesność i jednocześnie wskazujący na wieczność. Poprzez Kościół – miejsce, w którym Bóg jest zawsze gotowy spotkać się z człowiekiem – zbawienie przybliża się do każdego z nas” – mówił metropolita. Dalej przypomniał, że wierni powinni odnosić się z miłością i szacunkiem do Kościoła, który sami tworzą. „Raniąc go i niszcząc zadajemy cios samym sobie. Jednak tylko we wspólnocie Kościoła możliwe jest oczyszczenie z popełnionych grzechów i umocnienie na drodze czynienia dobra” – dodał arcybiskup. Po uroczystościach poświecenia dr Dariusz Reśko, burmistrz miasta odznaczył ks. proboszcza Eugeniusza Szymczaka Złotym Herbem Krynicy - Zdroju.
*****
Konsekracja kościoła (uroczyste poświęcenie) to ceremonia, która ukształtowała się we wczesnym średniowieczu i składa się z trzech części. Poprzez pokropienie ścian budynku wodą święconą biskup obejmuje go w posiadanie. W kolejnej części kapłan uświęca wnętrze świątyni, po czym odmawia modlitwę (prefację - czyli hymn dziękczynny), w której błaga o wspomożenie Ducha Świętego. W ostatniej - dokonuje właściwego poświęcenie murów poprzez namaszczenie olejem. Po namaszczeniu ołtarza spala się na nim kadzidło.

Małgorzata Karenska fot. parafii pw. MBNP.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica