Austria przekaże 6 mln euro na remont byłego obozu Auschwitz-Birkenau

Austria przekaże 6 mln euro na remont byłego obozu Auschwitz-Birkenau
Do 6 milionów euro przekaże Austria na Fundusz Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Kwota te wesprze wieloletni program prac konserwatorskich byłego niemieckiego obozu w Oświęcimiu.

Umowę w tej sprawie podpisali podczas posiedzenia Komitetu Międzynarodowego Fundacji jej prezes dr Piotr M.A. Cywiński oraz Hanna Lessing, sekretarz generalna Narodowego Funduszu Republiki Austriackiej na rzecz ofiar Narodowego Socjalizmu.
Cała suma zostanie pomniejszona o koszt konserwacji bloku 17 w byłym obozie Auschwitz I, w którym w przyszłości znajdzie się nowa wystawa austriacka.

- Sytuacja Austrii była z jednej strony sytuacją państwa, które z konieczności stało po stronie hitlerowskich Niemiec, ale z drugiej strony, zanim miała miejsce napaść na Polskę, była ona też ofiarą, bo pierwsze ofiary austriackie znalazły się w obozach koncentracyjnych za to, że nie zgadzały się na taki rozwój sytuacji. Dlatego jest nam szczególnie miło, że ta deklaracja współdziałania akcentuje właśnie ten historyczny etap austriackich doświadczeń, stojący po stronie wolności, godności i ludzi cierpiących, a przeciwko systemowi, w który część obywateli austriackich była siłą wprowadzona - powiedział prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

- Przez wiele lat Austria dość niechętnie zajmowała się swoją przeszłością, uważając się za pierwszą ofiarę nazistów. Dopiero w ostatnim okresie zaczęto zajmować się tym tematem i przyjmować odpowiedzialność za własną historię. To jeden z powodów, dla których chcieliśmy znacząco wesprzeć Fundację. Jednocześnie przygotowujemy też nową wystawę austriacką w Miejscu Pamięci Auschwitz, która oparta będzie na historycznej prawdzie - powiedziała Hanna Lessing.

Zadaniem powołanej w 2009 r. Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na Fundusz, z którego zyski pozwolą na zachowanie zagrożonych upływem czasu pozostałości byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Obecnie suma wszystkich zebranych i zadeklarowanych środków to ok. 100 mln euro.

W czerwcu tego roku oficjalnie rozpoczęto realizację Globalnego Planu Konserwacji, czyli wieloletniego programu prac konserwatorskich finansowanych z zysków Funduszu Wieczystego Fundacji. Strona austriacka zobowiązała się wpłacić pieniądze na konto Fundacji w trzech ratach w latach 2012-2014.

(MJ)
Źródło i fot. Fundacja Auschwitz-Birkenau

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica