Bad Sooden Allendorf, miastem partnerskim Krynicy Zdroju.

Bad Sooden Allendorf, miastem partnerskim Krynicy Zdroju.
     27 sierpnia (piątek) w sali balowej Starego Domu Zdrojowego podpisana została umowa partnerska między niemieckim uzdrowiskiem solankowym Bad Sooden Allendorf a Krynicą Zdrój. Podpisy na dokumencie złożyli burmistrzowie: Frank Hix i Emil Bodziony. 

     Obie delegacje rajców wymieniły między sobą upominki. Krynica wzbogaciła się m. in. o drogowskaz z napisem „Bad Sooden Allendorf 1000 km”, pokazujący odległość dzielącą oba miasta. Uroczystościom w sali balowej towarzyszył koncert Orkiestry Zdrojowej pod dyrekcją Mieczysława Smydy oraz występ grupy baletowej „Miniatury” Władysława Szlęka.
     Przy okazji trzydniowej wizyty niemiecka delegacja z burmistrzem Frankiem Hixem zwiedziła centrum Krynicy, wjechała na Jaworzynę i podziwiała widoki roztaczające się z niej, odwiedziła pasiekę Barć w Kamiannej. Była też w cerkwi w Bereście i klasztorze św. Kingi w Starym Sączu. Wieczorem została zaproszona na Festiwal im. Jana Kiepury do Pijalni Głównej, gdzie obejrzała „Zemstę Nietoperza” Johanna Straussa.
 
*****
     Pięć lat temu Publiczne Gimnazjum im. Józefa Dietla w Krynicy Zdroju nawiązało współpracę z niemiecką szkołą Anne Frank Schule w Eschwege i jej nauczycielką Teresą Grewe, mieszkanką  Bad Sooden Allendorf. Po trzech latach wzajemnych kontaktów współpracę między szkołami postanowiono rozszerzyć na partnerską współpracę między miastami. Z tym pomysłem zwrócono się z do burmistrza Krynicy Emila Bodzionego, który go zaakceptował. Zimą 2009 pod Górę Parkową przyjechała niemiecka delegacja z ówczesnym burmistrzem Bad Sooden Allendorf Ronaldem Gundlachem (1997 2009). Potem z rewizytą pojechało do Niemiec krynickie przedstawicielstwo z gminy. W styczniu 2010 r. Krynicę odwiedziła niemiecka delegacja z nowo wybranym burmistrzem Bad Sooden Allendorf, Frankiem Hixem, który podpisał tzw. wolę współpracy. W maju b. r. polska delegacja złożona z racjów, przedstawicieli uzdrowiska oraz nauczycieli i uczniów gimnazjum pojechała do Niemiec, aby uczestniczyć w zatwierdzeniu dokumentu partnerskiego.
     W Bad Sooden Allendorf zawiązało się stowarzyszenie, którego główną ideą jest nawiązanie kontaktów z rodzinami i wymiana młodzieży, współpraca w dziedzinie kultury, sportu itd. Wkrótce podobna organizacja powstanie w Krynicy.

(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica