Badali populację nietoperzy na Sądecczyźnie.

Badali populację nietoperzy na Sądecczyźnie.
Chiropterolodzy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia, przy współpracy naukowców z Wielkiej Brytanii i Irlandii zakończyli coroczne, letnie monitorowanie kolonii nietoperzy na terenie Sądecczyzny.

Chiropterologia jest działem zoologii, zajmującym się badaniem nietoperzy. Nazwa pochodzi od gatunku tychże ssaków „Chiroptera” czyli rękoskrzydłe.
   W ramach projektu „Life+” naukowcy prowadzą badania, mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego. Tworzone są też warunki do wzrostu ich liczebności. - "To, że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy im, że ten zwierzak jest pożyteczny" – mówi Rafał Szkudlarek, prezes Towarzystwa „pro Natura”. - "Podejście do tych zwierząt się zmienia. Bardzo sympatycznie jest, kiedy ludzie pytają o nietoperze i sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się zachowania skrajne, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej".
   Podczas badań naukowcy zanotowali kolonie podkowca małego m.in. w Krynicy – Zdroju, Kamionce Małej i Wielkiej, Łabowej, Łącku, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem. Nocka dużego - w Jazowsku, Krynicy – Zdroju, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach, a nocka orzęsionego - w Nawojowej i Wierchomli.

(MK) na podst. Piotr Firlej (Starostwo Powiatu NS). Fot. Rafał Szkudlarek


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Starostwo Powiatu Nowy Sącz.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica