Biały gołąb. Niecodzienny gość w Parku Zdrojowym.

Biały gołąb. Niecodzienny gość w Parku Zdrojowym.
 Podczas spaceru na Górę Parkową, przy stawie za Nowym Domem Zdrojowym,  dziennikarz zauważył rzadko spotykanego białego gołębia. Ptak przyciągał uwagę wszystkich przechodzących, którzy go fotografowali.

Zaciekawieni obserwowali też zachowania łabędzia, który zamieszkuje staw. Najpierw był spokojny, dzielił się pokarmem z gołębiem. Potem – zaczęła się niewielka, bezkrwawa walka. Zwyciężył łabędź, ale unikalny gołąb nie odleciał daleko. Opuszczając okolice stawu, dziennikarz zauważył, że ptak odfrunął jedynie na pobliski murek.
   Ornitolodzy z Uniwersytetu Harvarda w USA doszli do wniosków, że biały gołąb jest mistrzem w sztuce przetrwania. Wyniki ich badań opublikował tygodnik „Nature”. Badacze zauważyli bowiem, że ptaki drapieżne mają kłopoty z wypatrzeniem białych gołębi. Mówią o tym statystyki: ze stu gołębi, które padają ofiarą skrzydlatych drapieżców, tylko dwa mają białe upierzenie.
    Gołębie zamieszkują cały świat – poza okolicami podbiegunowymi. Są symbolem przyjaźni i miłości, a także wierności oraz pokoju. Łączą się w pary raz na całe życie, razem wiją wspólne gniazdo i troszczą się o dzieci. Dlatego ich miłość nigdy się nie kończy. W wielu kulturach symbolizują powodzenie w życiu, dobrobyt. Biały gołąb stał się talizmanem zdrowia i antidotum na zarazę. W marzeniu sennym wróży szczęśliwe życie.
 
(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze

2011-10-25 21:00:34 - Kryniczanka ip:195.116.43.117
przy tym stawie całe wakacje siedziały 2 białe gołębie....
2011-10-29 00:30:47 - fotoklatka ip:195.116.43.124
a tutaj link do zdjęć tego łabędzia i gołębia http://pl.fotolia.com/p/200367520 - każdy kto odwiedza ten staw wie że gołąb sobie coś pomieszał w głowie i startuje do tego łabędzia..
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica