Boże Ciało. Procesje przeszły ulicami Krynicy.

Boże Ciało. Procesje przeszły ulicami Krynicy.
W czwartek 20 czerwca przez Polskę przeszły uroczyste procesje Bożego Ciała. W Krynicy-Zdroju wyszły z czterech parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Czarnym Potoku, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - kościoła w zdroju, parafii pw. św. Antoniego Padewskiego oraz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Starej Drodze.

W Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej nazywanej Bożym Ciałem to liturgia ku czci Najświętszego Sakramentu, ukrytego w hostii. Wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę, przeistoczenie chleba i wina w Ciało oraz Krew Jezusa Chrystusa.

Boże Ciało jest jednym z głównych świąt w Kościele katolickim. Upamiętnia ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Inicjatorką utworzenia święta była św. Julianna z Mont Cornillon (1193-1258), zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege, Robert, po naradzie z kapitułą i zbadaniu objawień, wypełnił życzenie i w 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Od czasu papieża Urbana VI uroczystość Bożego Ciała należy do głównych świąt w roku liturgicznym Kościoła (1389). Od XV wieku w Niemczech przyjął się zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. Także msze święte - przy wystawionym Najświętszym Sakramencie - wprowadzono w tym wieku. Do 1955 roku obowiązywała oktawa, podczas której Chrystus odbierał wyrazy przebłagania, hołdu, dziękczynienia i błagania. W Polsce po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała spotykamy się w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Na prośbę Episkopatu Polski został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy, chociaż nie ma ona już charakteru liturgicznego. Od dawna istnieje zwyczaj przynoszenia do kościoła wianków z ziół. W oktawie kapłan je poświęca, po czym lud zabiera je do domu. Tam zawiesza na ścianie, by chroniły od choroby lub umieszcza na polach, by lepiej rosły plony i by Bóg zachował je od robactwa i nieurodzaju. Ich część palono, aby dym odstraszał chmury, niosące grad i pioruny.

Andrzej Gulewicz MTV24
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica