Brakuje wody. Nie ma jej ponad 520 gospodarstw domowych.

Brakuje wody. Nie ma jej ponad 520 gospodarstw domowych.
Długotrwała susza powoduje, że coraz więcej gospodarstw na terenie sądeckich gmin nie ma dostępu do wody pitnej. Liczba pozbawionych jej domostw sięgnęła 520. 

Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Grybów. Tutaj brakuje wody w 440 gospodarstwach w miejscowościach - Biała Niżna, Siołkowa, Stara Wieś, Florynka, Ptaszkowa, Stróże, Krużlowa Niżna oraz Wyżna.  - "Przyczyną jest niski stan wód podziemnych. Na terenie gminy uruchomiono punkty poboru wody dla mieszkańców. Znajdują się one w Starej Wsi, Siołkowej, Białej Niżnej i Polnej".   – mówi Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. 
   W Grybowie zanotowano brak wody w 50 gospodarstwach. Do około 20 z nich dowożona jest ona przez grybowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej atestowanym beczkowozem. Właściciele pozostałych domów rozwiązują problem we własnym zakresie, kupując wodę pitną w sklepach i czerpiąc ją z rzeki do celów gospodarczych. - "W gminie Nawojowa brakuje wody w Żeleźnikowej Wielkiej, Żeleźnikowej Małej i samej Nawojowej – dodaje Ryszard Wąsowicz. – W sumie, brak wody zgłoszono z 26 gospodarstw. Mieszkańcy dowożą wodę we własnym zakresie bądź korzystają z pomocy sąsiedzkiej".
    Problemy z wodą są także w Łososinie Dolnej - 3 gospodarstwa pozbawione wody i Kamionce Wielkiej – 1 gospodarstwo.

Oprac. (MK) 

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatu Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica