Cerkwie na Łemkowszczyźnie okiem Aleksandra Chylaka

Cerkwie na Łemkowszczyźnie okiem Aleksandra Chylaka
Na plebani greckokatolickiej Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju została otwarta wystawa Aleksandra Chylaka, której tematem były Cerkwie Łemkowszczyzny. Bardzo ważne wydarzenie dlatego, że autor tej wystawy urodził się właśnie w tej plebanii. Tutaj przeżył pierwsze lata swego życia.

Organizator cyklu wystaw:  Koło Terenowe Zjednoczenia Łemków w Nowicy.

„Jest bardzo zafascynowany cerkwiami. Jego dziadek był wieloletnim proboszczem w Krynicy w okresie międzywojennym. Podzielił się z nami tym, czym jest dla niego malarstwo, czym jest dla niego architektura cerkiewna” – powiedział ks. mirat Jan Pipka.

„Miałem wiele projektów architektonicznych i urbanistycznych. Niezależnie od tego bardzo lubiłem rysować i to w różnych miejscach. Wokół Morza Śródziemnego, w Izraelu, w Jordanii, Syrii, na terenie Włoch. Zawsze miałem przy sobie blok. Bardzo lubiłem przyjeżdżać tu na Łemkowszczyznę i wielokrotnie przyjeżdżałem. Rysowałem tutaj od 60 lat. Czuję wyjątkową sympatię do tych obiektów. One są bardzo piękne w skali Polski, są wyjątkowe. Osiem tutejszych cerkwi drewnianych jest wpisanych na listę świtowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego to tak bardzo kocham. Stąd pochodzili moi przodkowie, rodzina, księża, pisarze, nauczyciele, sędziowie. Tu gdzie się znajdujemy byłem chrzczony, później były wysiedlenia, rodzice wyjechali do Warszawy. I od tej pory całe życie spędziłem w Warszawie” – powiedział Aleksander Chylak, autor wystawy.

„Rysowanie cerkwi węglem, ołówkiem, farbami to jego pasja. Cykl wystaw zaczął w Nowicy, później w Gorlicach a dzisiaj w Krynicy. Jego prace są warte oglądania. Ma za sobą cykl wystaw w Chicago, w Nowym Yorku, w Toronto. Aleksander Chylak od długich jest zapaleńcem rysowania. Cerkwie są jego największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, pochodzi z dynastii księży Greckokatolickich. Jego dziadek był tutaj proboszczem. On urodził się w tych pomieszczeniach gdzie obecnie się znajdujemy, bo tu była właśnie plebania. Tutaj mieszkał jego ojciec z dziadkiem a później  w związku z  akcją „Wisła” opuścił te tereny. Był deportowany z całą ludnością, ze swoja rodziną i zamieszkał w Warszawie gdzie mieszka do dziś od przeszło 70 lat. Tam też skończył studia na Politechnice Warszawskiej. Został architektem i pracował jako wykładowca akademicki” – powiedział Michał Markowicz dr medycyny, ortopeda, traumatolog.

***
Aleksander Chylak – architekt, urbanista, starszy wykładowca w stopniu doktora na Wydziale Architektury PW. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 1966, doktorat 1976. Prodziekan d.s. dydaktycznych, 1990 - 93, architekt Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej U.W. w Kairze, 1968-69.
Wykładowca studiów podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej oraz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. W swoim dorobku ma niemal 100 uchwalonych planów miejscowych z terenów m.in. Warszawy, Siedlec, Łowicza, Łomży, Leszna, Sieradza, jak również opracowania tzw. „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania” dla wielu gmin a także szereg innych opracowań urbanistycznych. Zajmuje się też rewaloryzacją historyczną zespołów miejskich. Założył i prowadzi firmę projektową „ART-ARCH1”, zajmującą się urbanistyką i architekturą. Przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m.st. Warszawy.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. Aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica