Chrzest Nikifora. Czy pociąg wypromuje Małopolskę?

Chrzest Nikifora. Czy pociąg wypromuje Małopolskę?
Uroczysty przejazd (11 lutego) z Krakowa do Krynicy - Zdroju pociągu "Nikifor" promującego region. Na końcowej stacji skład został symbolocznie ochrzony. Na  matkę chrzestną wybrano pianistkę Mariolę Cieniawę. 

Z Krakowa skład wyruszył o godz. 9. 15., by na stację w Nowym Sączu dotrzeć kilka minut przed południem. Tutaj wsiedli do niego m.in. Jan Golonka, Starosta Powiatu Nowosądeckiego i Leszek Zegzda, Wicemarszałek Małopolski, który podczas podróży zauważył - „Jest to fantastyczna oferta turystyczna. Komunikacja stanowi podstawę rozwoju regionu”.
      Przy okazji przejazdu „Nikifor” promował region. W Starym Sączu na podróżnych czekała kapela regionalna, a także potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i stoiska promocyjne Powiatu Nowosądeckiego. Podróż ze Starego Sącza do Krynicy - Zdroju umilał przewodnik beskidzki, który opowiadał o historii oraz walorach mijanych miejscowości. Ok. godz. 13.46 pociąg dojechał na stację końcową, gdzie odbyła się uroczystość nadania pociągowi nazwy „Nikifor”. Na matkę chrzestną wybrano pianistkę prof. Mariolę Cieniawę - Puchała, która - jak każe tradycja - rozbiła butelkę o pociąg.
     Do tej pory pięć takich pociągów jeździ po Małopolsce: (Zakopane) Ks. Józef Tiszner, Pawie Pióro (wokół Krakowa), (Tarnów) Jaskółka, (Częstochowa) Jura Krakowsko - Częstochowska. Nazwa tego nawiązuje do Nikifora - marki znanej na całym świecie".
    Senator Stanisław Kogut, kolejarz z zawodu zapewnił  - „Wszystko zrobię, aby ten dworzec przekazać panu burmistrzowi, gdyż dla mnie nie jest zrozumiałe, że tu nie tętni życie. Jeśli z Warszawy do Krynicy pociąg dojedzie w trzy godziny, to uzdrowisko będzie tętnić życiem. Przed wojną było takie powiedzenie - Jak cię nie stać na Krynice, to jedz za granicę. Dworzec musi być wyremontowany i unowocześniony”. Dariusz Reśko, burmistrz miasta podziękował wszystkim za udział w uroczystości. Zapewnił również, że czyni starania o to, aby dworzec ożywić. 
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica