Czy powstanie tor lodowy sztucznie mrożony w Krynicy-Zdroju ?

Czy powstanie tor lodowy sztucznie mrożony w Krynicy-Zdroju ?
W dniu 25 sierpnia br. w siedzibie Polskiego Związku Sportów Saneczkowych w Warszawie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Patronackiej PZSSan, na którym oprócz tematów związkowych były omawiane sprawy saneczkarstwa w Polsce.

Jan Błoński p.o. prezesa PZSSan przypomniał najważniejsze daty z historii polskiego saneczkarstwa i największe sukcesy reprezentantów Polski, odniesione na Mistrzostwach Świata, Europy i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Polska jeszcze w latach 50 i 60 XX wieku była organizatorem Mistrzostw Świata i Europy w saneczkarstwie na torach w Krynicy-Zdrój, Karpaczu i Szczyrku-Biłej. Wprowadzone wówczas tory lodowe sztucznie mrożone dokonały rewolucji w sportach saneczkowych, a brak śnieżnych i mroźnych zim zahamował rozwój saneczkarstwa w naszym kraju. I tak do dnia dzisiejszego szkolenia i organizacja Mistrzostw Polski odbywa się za granicą.

Na wniosek przewodniczącego dr Zdzisława Ingielewicza uznano, że Rada Patronacka jest ciałem otwartym także na nowe propozycje i nowych członków, którzy chcieliby pomóc w realizacji zadań statutowych Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Poinformował, że głównymi celami i zadaniami Rady są: doradzanie i wyrażanie opinii dla Zarządu PZSSan w sprawach dotyczących dalszego rozwoju saneczkarstwa w Polsce, wspieranie budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Krynicy-Zdrój i budowy torów z tworzywa sztucznego w Karpaczu, Jeleniej Górze Sobieszowie, Mikuszowicach Śląskich, Marcinkowicach k/Nowego Sącza, Muszynie-Złockie oraz na Warmii i Mazurach w Kurzętniku i Gołdapi i na Podlasiu w Szelment, pomoc w uruchomieniu produkcji w Polsce sprzętu saneczkowego, pozyskiwanie sponsorów i partnerów PZSSan.

W trakcie posiedzenia burmistrz Krynicy-Zdrój p. Piotr Ryba, któremu towarzyszyli p. zastępca burmistrza Paweł Maślanka i dyr. Wydz. Inwestycji i Mienia UM Jacek Oleksa, poinformował o działaniach mających na celu pobudzenie zainteresowania saneczkarstwem w Krynicy-Zdrój, wznowienie działalności klubu saneczkowego UMKS „Parkowa” i powrót do starań budowy bobslejowo-saneczkowo-skeletonowego toru lodowego sztucznie mrożonego, ostatniej inwestycji trzech olimpijskich zimowych dyscyplin sportu, które nie posiadają w kraju własnego obiektu służącego do treningu i organizacji najbardziej prestiżowych zawodów międzynarodowych. Rozważane są alternatywne do Góry Parkowej propozycje lokalizacji toru. Nowe technologie pozwalają na budowę takich obiektów także na południowych, bardziej nasłonecznionych zboczach. Planuje się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i rozprężania gazu ziemnego, dostarczanego statkami do Portu w Świnoujściu (przy jego rozprężaniu uzyskuje się prawie bez kosztowo duże ilości zimna i energii elektrycznej, wystarczającej do wylodzenia toru i lodowiska) co znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

Poseł na Sejm RP Patryk Wicher zapewnił o swoim wsparciu władz samorządowych miasta w staraniach związanych z podejmowanymi pracami badawczymi na terenach planowanej inwestycji, która ma przywróci Krynicę-Zdrój do grona „światowych salonów sportów zimowych” oraz przyśpieszeniu prac formalno-prawnych.
Projektant PERBO Group z Krakowa Marcin Kulpa zaprezentował projekt pierwszej inwestycji dla bobslei i saneczkarstwa w Krynicy-Zdrój – bobslejowo-saneczkowej ścieżki startowej przy Hali Lodowej, która będzie otwarta także dla wszystkich chętnych. Poinformował również o prowadzonych pracach nad modyfikacją projektu toru lodowego sztucznie-mrożonego dla Krynicy-Zdrój.

Sekretarz Generalny PZSSan Janusz Tatera zapewnił, że zgłoszone w trakcie dyskusji szczegółowe wnioski i propozycje zostaną przedłożone do decyzji członków Zarządu podczas najbliższego posiedzenia w dniu 3 września br. w Karpaczu oraz delegatów Walnego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZSSan w dniu 12 września br. w warszawie. Zostaną z nimi zapoznani również uczestnicy Seminarium szkoleniowego trenerów i instruktorów PZSSan planowanego w dniach 3 – 5 września br. w Karpaczu. Poinformował, że w dniu 2 września br. planowane jest także pierwsze robocze spotkanie potencjalnego krajowego producenta torów saneczkowych z tworzywa sztucznego z firmy EBA z Nowego Sącza z przedstawicielami władz samorządowych Karpacza i Jeleniej Góry, które jako pierwsze są poważnie zainteresowane zamówieniem takich torów. Jest wielce prawdopodobne, że polski producent może stać się cennym eksporterem tej technologii nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to związane z zakończeniem ich produkcji przez dotychczas jedynego w Europie niemieckiego producenta, który zakończył swoją działalność w związku z przejściem na emeryturę.

Jak widać zaświeciło się światełko w tunelu dla polskiego saneczkarstwa, oby tylko nie zgasło. Telewizja regionalna MTV24 przeprowadziła podczas XXIX Forum Ekonomicznego 2019, które miało miejsce w Krynicy-Zdroju wywiady z osobami kompetentnymi w sprawie sportu saneczkowego - Januszem Tatera Sekretarzem Generalnym Polskiego Związku Sportów Saneczkowych oraz Lesławem Poręba trenerem Kadry Polskiej Juniorów w saneczkarstwie. Materiał filmowy został opublikowany 13 września 2019 r.  w  Małopolskim TV.

Czy Krynica może się stać ośrodkiem saneczkarstwa ?
https://youtu.be/tUCp8cyT6Jw

Lesław Poręba o Torze Saneczkowym w Krynicy Zdroju
https://youtu.be/gal6OINLv6U

Będziemy śledzić rozwój sytuacji w tej sprawie. Do Krynicy-Zdroju powinien wrócić tor saneczkowy, już nie ten drewniany, który dawniej spełniał oczekiwania saneczkarzy, z którego wówczas Krynica słynęła na cały świat, tylko tor dostosowany do dzisiejszych czasów i warunków pogodowych, na miarę renomowanych torów saneczkowo-bobslejowych w świecie.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Polski Związek Sportów Saneczkowych – publikacja 26 sierpnia 2020r.
            Materiał filmowy własny MTV 24 - publikacja 13 września 2019r.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica