Drugi Polak w światowym finale World Class Competition

Drugi Polak w światowym finale World Class Competition
45% vol. czystej hospitality, czyli sztuki podejmowania gości, zero wody sodowej, solidna garść wyczucia smaku, techniki i kreatywności – mieszać energicznie przez 7 lat. Oto recep-tura na najlepszego barmana w Polsce 2016 roku. Taniec zwycięstwa w krajowych elimina-cjach do światowego konkursu barmańskiego, World Class Competition, należał do Pawła Rodaszyńskiego z Warszawy. We wrześniu wyjedzie on do Miami, gdzie zmierzy się z naj-lepszymi barmanami globu.

Znamy już nazwisko drugiego w historii Polaka, który weźmie udział w finale najbardziej prestiżowe-go konkursu barmańskiego globu. Jest nim Paweł Rodaszyński z warszawskiego koktajlbaru El Koktel. Srebro zdobył Tomasz Źródłowski z Mercy Brown w Krakowie, a 3. miejsce przypadło Szymonowi Duszkiewiczowi z Cafe Bar Monopol we Wrocławiu.
„Tegoroczny konkurs zgromadził śmietankę krajowego środowiska barmańskiego, a rywalizacja o tytuł Barmana Roku toczyła się do ostatnich minut. Nie bez powodu, bo zwycięzcę czeka międzyna-rodowa kariera i niesamowita przygoda. W Miami spotka globalnych guru miksologii, zmierzy się z 60 najlepszymi barmanami i przywiezie do kraju światowe nowinki sztuki barmańskiej, a może także statuetkę najlepszego barmana na świecie?” – powiedział Łukasz Piwowarczyk, koordynator Diageo Reserve World Class Poland.
     Paweł Rodaszyński ma 28 lat, z czego ponad 7 spędził za barem. Jest współtwórcą warszawskiego El Koktel, najlepszego baru koktajlowego 2015 w plebiscycie Bar Roku. Mówi, że o jego karierze zdecy-dował przypadek: okazja do dorobienia na studiach przerodziła się w pasję perfekcji i zaskakujących połączeń smaków. Ta przyniosła mu 3. miejsce w World Class Poland 2015 i wreszcie bilet na świato-we zawody w tym roku. Razem ze wspólnikiem, Mateuszem Szuchnikiem, został doceniony w zesta-wieniu 50 najbardziej kreatywnych w biznesie 2016 wg magazynu Brief.
„Wszyscy finaliści zaprezentowali najwyższy poziom sztuki barmańskiej, nietuzinkowe pomysły i smaki oraz tzw. hospitality. O ostatecznej decyzji jury, składającego się z globalnych zwycięzców World Class Competition z 2009 r. i 2013 r. oraz światowego finalisty z 2015 r., zdecydowały niuanse. One też przesądzą o rezultacie Pawła w światowym finale we wrześniu. Mocno liczymy na globalne trofeum!” – dodała Katarzyna Woods, koordynatorka Diageo Reserve World Class Poland.
    Pierwszym Polakiem w World Class Competition był Mateusz Szuchnik. – „Nie ma drugiego tak wy-magającego konkursu barmańskiego na świecie, jak World Class. Kilka konkurencji sprawdzających wiedzę, doświadczenie, kreatywność i wyczucie smaku, około 20 koktajli w jednym konkursie. Można powiedzieć, że każdy z 60 finalistów jest zwycięzcą” – powiedział. Sam Mateusz Szuchnik, z 17. lokatą wśród najlepszych barmanów globu 2015 roku, został jednym ze światowych ambasadorów konkur-su, a także członkiem prestiżowej akademii The World’s 50 Best Bars.
     W finale drugiej edycji World Class Poland 12 najlepszych polskich barmanów zmierzyło się w dwóch rozstrzygających konkurencjach. Pierwsza to Cuisine Meats Cocktails, inspirowana smakiem umami. Drugą – Retro, Disco, Future, czyli podróż przez epoki – fani sztuki koktajlowej mogli obserwować na żywo, podczas otwartego Pikniku Koktajlowego w stolicy.
    Od 2009 r. program Diageo Reserve World Class rozwija najlepsze doświadczenia oraz kulturę spo-żywania koktajli na całym świecie. Do tej pory po globalne trofeum World Class Competition sięgnęli reprezentanci: Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Tytuł Barmana Roku 2015 trafił w ręce Japończyka, Michito Kaneko.

Finaliści World Class Poland :
• WARSZAWA: Dominik Mazur i Paweł Rodaszyński - El Koktel
• GDAŃSK: Krzysztof Rathnau - Flisak '76
• KRAKÓW: Dominik Ubysz - Le Scandale, Tomasz Źródłowski - Mercy Brown, Jan Kachniarz - Enoteka Pergamin
• ŁÓDŹ: Bartłomiej Wójcik - Foto Cafe 102, Dominik Krzewiński i Mateusz Rosiński - Restauracja Bawełna
• POZNAŃ: Arkadiusz Prunesti - Hotel Blow Up Hall 5050
• WROCŁAW: Krzysztof Musielak - Szklana Ćma, Szymon Duszkiewicz - Cafe Bar Monopol

DODATKOWE INFORMACJE NA TEMAT WORLD CLASS
World Class Poland – Facebook Fan Page: www.facebook.com/worldclasspoland
Strona World Class Competition: www.definitivedrinkingguide.com
Światowy klub World Class www.theworldclassclub.com
KONTAKT DLA MEDIÓW:
HELLO PR: Katarzyna Kielar, tel.: +48 608 616 990, e-mail: Katarzyna.Kielar@hellopr.pl

DIAGEO
Producent i dystrybutor jednych z najbardziej znanych marek alkoholowych na świecie, z kategorii alkoholi mocnych, win i piw. Firma posiada m.in. takie marki jak: whisky Johnnie Walker, Crown Royal, J&B, Buchanan's, Windsor, wódki Smirnoff, Cîroc i Ketel One, a także Captain Morgan, Baileys, Don Julio, Tanqueray i Guinness. Diageo to międzynarodowa firma, prowadząca sprzedaż w 180 krajach na całym świecie.
Firma jest notowana na giełdach w Nowym Jorku (DEO) i Londynie (DGE). Więcej informacji na temat Diageo, jej pracowników, marek, wyników biznesowych można znaleźć na www.Diageo.com. Dodatkowe wiadomości na temat odpowiedzialnego picia alkoholu, różne narzędzia oraz informacje o inicjatywach związanych z tym tematem dostępne są na www.DrinkIQ.com i www.pijrozwaznie.pl.

DIAGEO RESERVE
Diageo Reserve to dział Diageo, skupiający wielokrotnie nagradzane, luksusowe portfolio wyśmienitych alkoho-li, wyróżniających się wyjątkową tradycją, kunsztem i innowacjami. Kolekcja Diageo Reserve obejmuje takie marki, jak: wódki Ciroc i Ketel One, gin Tanqueray No. TEN i Tanqueray London Dry, whisky Johnnie Walker Blue Label, Scotch Whisky Platinum Label i Gold Label, Haig Club, a także Tequila Don Julio, rum Zacapa, Bulleit Bourbon, Talisker, single malt Mortlach i Singleton. Diageo Reserve promuje odpowiedzialne spożywanie alko-holu, a jego motto brzmi: „Ciesz się życiem, każdego dnia, w każdym miejscu”.

DIAGEO RESERVE WORLD CLASS
Program Diageo Reserve WORLD CLASS rozwija najlepsze doświadczenia i kulturę spożywania koktajli na całym świecie. To największa, luksusowa i najbardziej wiarygodna wizytówka w branży. Odkrywa kolejną generację barmańskich talentów, które ustanawiają najnowsze trendy miksologii i popularyzuje je w najlepszych lokalach na całym świecie. U podstaw tej inicjatywy leży znakomity, globalny program szkoleniowy i ciesząca się mię-dzynarodowym uznaniem platforma, która zmierza do rozwijania profesji barmana i budowania karier laure-atów konkursu o tytuł „Barmana Roku”.
Od pierwszej edycji zawodów World Class w 2009 roku już ponad 20 000 barmanów na całym świecie mogło skorzystać z wiedzy i inspiracji w dziedzinie miksologii. Dzięki współpracy z największymi ekspertami, mediami oraz partnerami projektu, marka DIAGEO RESERVE WORLD CLASS jest powszechnie uznawana wśród barma-nów i klientów jako znak wyrafinowania i wyróżnienia międzynarodowej kultury spożywania najlepszych alko-holi.

MTV 24
Źródło : Doradca ds. public relations, CEO

 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica