Fariha Al. Ahmad, szejkini Kuwejtu w perle polskich uzdrowisk.

Fariha Al. Ahmad, szejkini Kuwejtu w perle polskich uzdrowisk.
Szejkini Kuwejtu
     W dniach 11 - 14 czerwca na zaproszenie nowosądeckiego senatora Stanisława Koguta w Małopolsce gościła Szejkini Fariha Al - Ahmad Al - Jaber Al - Sabah, siostra emira Kuwejtu. Znana jest jej działalność na rzecz praw kobiet, dzieci i osób niepełnosprawnych oraz zaangażowanie w dialog między różnymi kulturami. 

     W sobotni wieczór Szejkini w asyście przedstawicieli kancelarii Jego Wysokości Następcy Tronu i kuwejckiego Ministerstwa Informacji odwiedziła perłę polskich uzdrowisk. Krynica powitała ją piękną, słoneczną i upalną pogodą oraz smacznym obiadem, który spożyła w hotelu „Prezydent”. Spotkała się też z burmistrzem miasta Emilem Bodzionym i jego małżonką, a następnie przespacerowała się do Pijalni Głównej.
Szejkini dużo podróżuje, w Polsce poprzednio była w kwietniu 2009 roku na zaproszenie Marii Kaczyńskiej. Tym razem najpierw odwiedziła Kraków, gdzie zwiedziła Wawel i złożyła kwiaty na grobie Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Była również w kopalni soli w Wieliczce.
     Następnie przybyła do Stróży, gdzie wzięła udział w rozpoczęciu XIII Letniej Zintegrowanej Spartakiady Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, spotkała się z niepełnosprawnymi dziećmi oraz wręczyła nagrody zwycięzcom. W niedzielę Jej Ekscelencja Fariha Al- Ahmad Al - Jaber Al - Sabah odwiedziła Zakopane. Była w Kuźnicach i wjechała kolejką na Myślenickie Turnie.

*****
Kuwejt zasiedlony został przez Arabów w VII w., a w XVI w. był bazą handlową Portugalczyków. W następnym stuleciu przeszedł pod panowanie państwa Turków Osmańskich.
W 1756 władzę w nim przejęła panująca do dziś dynastia as - Sabah. W 1914 Kuwejt stał się brytyjskim protektoratem, niepodległość odzyskał w 1961 roku. W latach 30. odkryto tu złoża ropy naftowej, co przyniosło krajowi rozwój gospodarczy. W 1990 roku Kuwejt został zaatakowany przez irackiego przywódcę Saddama Husajna, który inwazję usprawiedliwił bezprawnym wykorzystywaniem przez Kuwejtczyków pogranicznego pola naftowego. Od 1992 roku jest dziedziczną monarchią konstytucyjną, na czele której stoi emir. Parlament liczy 50 osób, które są wybierane w wyborach powszechnych na 5 letnią kadencję. Prawo wyborcze mają mężczyźni umiejący pisać i czytać, od 2005 roku kobiety uczestniczą w wyborach lokalnych.

(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica