Finał 34. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek

Finał 34. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek
W dniach 11-13 czerwca br. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędzie się FINAŁ 34. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK z udziałem 17 najlepszych grup teatralnych Małopolski wyłonionych w drodze kwalifikacji spośród 96 zespołów - uczestników eliminacji powiatowych.

BAJDUREK jest największą - na terenie Małopolski - doroczną imprezą będącą prezentacją i przeglądem dorobku dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych województwa. Poprzez dwuetapową formułę Festiwalu można powiedzieć, że również najdłuższą. Trwa bowiem 17 dni! Tegoroczne eliminacje powiatowe przeprowadzone zostały od marca do maja w 11 miejscowościach, których gospodarzami były instytucje: Centrum Kultury w Niepołomicach, Dom Kultury w Wolbromiu, Gminne Centrum Kultury w Żabnie, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Limanowski Dom Kultury w Limanowej, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, Staromiejski Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

W jury przeglądów eliminacyjnych zasiadali specjaliści z zakresu teatru, tj. aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, scenografowie, plastycy, instruktorzy teatralni oraz animatorzy kultury w składzie: Ilona Buchner, Ewa Cypcarz-Bogucka, Mateusz Dewera, Andrzej Giza, Bogusław Gwiazda, Natalia Hodurek, Teresa Klimek, Paweł Kumięga, Anna Lenczewska, Janusz Michalik, Jacek Milczanowski, Ewa Mitoń, Franciszek Palka, Karol Polak, Monika Rasiewicz, Andrzej Rozmus, Bogdan Słomiński, Elżbieta Winiarska, Małgorzata Wrześniewska. W sumie jury oceniło i omówiło 96 spektakli teatralnych, spośród których do wielkiego finału w Nowym Sączu zaprosiło 17 grup:

• ARLEKIN ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu
• BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach
• BAJTEK z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej
• BOCHENEK z Miejskiego Domu Kultury w Bochni
• BOSKA TRUPA z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. Bł. Laury Vicuna w Krakowie
• CUDOKI-SZUROKI z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu
• GALIMATIAS ze Szkoły Podstawowej w Żabnie
• GRUPA PROJEKT TEATR z Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej
• JAGA ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu
• JEDYNKA ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Libiążu
• JEDYNKA ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach
• PAUZA z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach
• PRACOWNIA KATA z Bieckiego Centrum Kultury w Bieczu
• RUMCAJSY ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem
• STARSZAK z Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Wieliczce
• TEATR TUP ze Stowarzyszenia Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie
• Teatrzyk Klasowy Kl. II A Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu

Finaliści prezentować się będą na scenie im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ w dniach 11-13 czerwca 2019 r. od godz. 10:00.

Dla wszystkich laureatów przygotowane zostaną specjalne nagrody rzeczowe i finansowe, dyplomy, statuetki, ale nie będzie gradacji miejsc. Głównym założeniem finałowego spotkania jest bowiem przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych, będący formą konfrontacji i wzajemnej edukacji teatralnej, kopalnią wzorów repertuarowych, warsztatowych i inscenizacyjnych.

Niemniej jednak trzydniowym prezentacją w Nowym Sączu przyglądać się będą przedstawiciele jury, których zadaniem będzie omówienie spektakli z instruktorami. Spotkania te będą mieć formę warsztatu metodycznego, który przeprowadzą: Krystyna Hussak-Przybyło - pedagog teatru, reżyser oraz Jacek Milczanowski - aktor niezależny, reżyser, autor, scenograf, juror BAJDURKA od 2008 roku.

Dla publiczności BAJDURKA w przerwach pomiędzy spektaklami, zorganizowane zostaną zabawy animacyjne i konkursy z nagrodami, które poprowadzą Barbara i Aleksander Porzuckowie wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

WSTĘP BEZPŁATNY
Obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsc pod numerem: 18 44 82 656 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16).


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: MCK Sokół w Nowym Sączu
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica