Gdańsk. Premiera "Kantaty Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej"

Gdańsk. Premiera "Kantaty Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej"
W Centrum św. Jana w Gdańsku, w dniu 24 listopada miała miejsce premiera "Kantaty Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej".

Projekt upamiętnia 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, oraz 20-tą rocznicę beatyfikacji przez Jana Pawła II, 108 męczenników z czasów II Wojny Światowej. Mówi on o tradycjach patriotycznych, o heroicznym poświęceniu dla ojczyzny, wiary i godności człowieka. W warstwie scenograficznej nawiązuje do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja, który z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia w 1940r. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Groß-Rosen. W 2019r. mija 10 rocznica śmierci artysty.

W wykonaniu kantaty wziął udział Chór „441 Hz”, 40-osobowa orkiestra symfoniczna utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress i soliści.

Poprzez użycie oryginalnych środków ekspresji, projektując oryginalną wideo-wizualizację w oparciu o najnowsze technologie , konstruując przemyślane pod każdym względem libretto i muzykę do kantaty, zbudowano wydarzenie o szerokim kontekście kulturowym i społecznym.

Dopiero 1994 roku, po raz pierwszy wystawa Mariana Kołodzieja "Klisze pamięci. Labirynty” została zaprezentowana w Gdańsku. Jest on także autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku.

Projekt uwzględnia szeroki kontekst kulturowy i społeczny potencjalnych widzów. Przemawia zarówno do elitarnej publiczności o wysokich kompetencjach kulturowych, jak również skierowany jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.

Kierownictwo artystyczne: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
Kierownictwo Muzyczne: Szymon Morus
Kompozytor: Szymon Chyliński
Libretto: Marek Wojtasik
Scenografia: Paweł Paulus Mazur
Reżyseria: Tomasz Podsiadły
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna PROGRESS w składzie symfonicznym, Gdański Chór Kameralny „441 Hz” (przygotowanie Anna Wilczewska), oraz soliści: Wanda Franek – alt, Michał Janicki – baryton Paweł Zagańczyk – akordeon, Łukasz Perucki – skrzypce, Szymon Morus - dyrygent
Prowadzący: Konrad Mielnik

PRODUCENT : Fundacja "Transgressive Art" – Pomorska Inicjatywa Wspierania Młodych, Twórczych i Utalentowanych (transgressiveart@wp.pl)

Partnerzy: Województwo Pomorskie, Miasto Gdańsk, Fundacja PZU.

Instytucje i organizacje współpracujące przy realizacji projektu: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane, Fundacja NOVA ARTE, Archidiecezja Gdańska, Gdańskie Seminarium Duchowne, Stowarzyszenie Skwer, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Bar Mleczny Stągiewna, Restauracja „Rybakówka”, „WIMAL” s.c.

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Program III Polskiego Radia, Portal internetowy Trójmiasto.pl

W realizację projektu zostały zaangażowane osoby i zespoły:

ORKIESTRA KAMERALNA PROGRESS
Gdański Chór Kameralny „441 Hz”
TOMASZ PODSIADŁY
PAWEŁ ZAGAŃCZYK
MICHAŁ JANICKI - Baryton
WANDA FRANEK - ALT
ŁUKASZ PERUCKI – Skrzypce

Andrzej Gulewicz  MTV24
Źródło: Marek Wojtasik, Kierownik artystyczny
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica