Grażyna Brodzińska i jej goście

Grażyna Brodzińska i jej goście
W kolejnym dniu 53.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, w koncercie wieczornym w Pijalni Głównej, przed licznie przybyłą publicznością wystąpiła gwiazda opery, operetki, musicali i piosenki Grażyna Brodzińska - sopran.

Wraz z nią wystąpili goście: Marcin Jajkiewicz – wokal, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Wiesław Prządka – akordeon, bandonenon, aranżacja, Hanna Kolano i Michał Kolano – taniec towarzyski, Michał Rorat – fortepian, Giuseppe Gimelli – dyrygent, aranżer, Orkiestra - „Krakowska Młoda Filharmonia” oraz Tomasz Chmiel – dyrygent, aranżer, pianista.

Niezwykły, barwny, widowiskowy koncert porywał serca publiczności, która odwzajemniała się występującym artystom gromkimi brawami.

Koncert prowadził Dariusz Stańczuk – redaktor RMF Classic, z niezwykłą dozą humoru, który dodatkowo rozbawiał  publiczność.

Rozmowy przeprowadzone z artystami w przerwie koncertu.

Grażyna Brodzińska - gwiazda festiwalowego wieczoru
„ Z samym Panem Bogusławem Kaczyńskim byłam na Festiwalu im. Jana Kiepury już prawie 27 razy, później była przerwa. Trzy lata temu byłam tutaj na festiwalu i po trzech latach na 50 Festiwalu, na jubileuszowym koncercie i teraz pojawiłam się ponownie z czego ogromnie, ogromnie się cieszę, że mogę być razem z Państwem, i że mogę być tutaj w Krynicy, mojej Krynicy, gdzie zawsze czuje się znakomicie, cudownie bo tutaj jest klimat cudowny ale przede wszystkim ten klimat festiwalu. Myślę, że publiczność to samo odczuwa. Mnie zawsze wszystko interesowało, dlatego też w repertuarze mam operę, operetkę, musical i piosenkę, hit ze światowego repertuaru bo to jest dla mnie bardzo, bardzo ważne w zawodzie. Tak powinno być. Na tegoroczny festiwal zaprosiłam przyjaciół, wspaniałego skrzypka Bogdana Kierejszę, akordeonistę Wiesława Prządkę, wokalistę Marcina Jajkiewicza, parę cudownych tancerzy tańca towarzyskiego wspaniałe rodzeństwo, wspaniałą młodą Orkiestrę Młodej Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela. W poniedziałek do południa spotkam się z publicznością na scenie plenerowej, na które serdecznie zapraszam”.

Marcin Jajkiewicz - wokalista

„Mamy tu dzisiaj przyjemność występować z Panią Grażyną Brodzińską z okazji festiwalu kiepurowskiego, Ja z Panią Grażyną występuje już prawie od dziesięciu lat w przeróżnych programach i koncertach musicalowych, śpiewamy wiele przepięknych duetów i gramy ze wspaniałymi muzykami jak dzisiaj z Bogdanem Kierejszą czy Wiesławem Prządką na akordeonie i bandonenonie. To nie jest mój pierwszy raz na festiwalu kiepurowskim ponieważ w tamtym roku miałem okazję chociaż wcielić się Eugeniusza Bodo i zaśpiewałem „Zimnego Drania” dla Państwa na pięknym Deptaku. Dzisiaj występujemy również z okazji festiwalu w Pijalni Głównej, a mieliśmy tu również okazję występować z muzykami i wokalistami z programu telewizyjnego „Jaka To Melodia”, ponieważ z tym programem też również jestem związany i z Panią Grażyną koncertowaliśmy tu jakieś dwa , trzy lata temu”.

Wiesław Prządka - akordeonista, bandenonista
„Nie pierwszy raz występuje na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Jest to bardzo piękna impreza i po raz drugi występuje tutaj w programie Pani Grażyny Brodzińskiej, jestem zaproszonym gościem. Na koncercie wykonuję głównie muzykę francuską, walce Paryża a również z Grażyną Brodzińską „La vie en rose”, słynny przebój Edith Piaf. Ale nie zabraknie też tanga. Na bandonenonie „Libertango” no i po raz pierwszy w duecie ze znakomitym skrzypkiem Bogdanem Kierejszą wykonamy dzisiaj Czardasza Montiego”.

Bogdan Kierejsza - skrzypek
„W Pijalni głównej w Krynicy-Zdroju trwa Festiwal im. Jana Kiepury a gwiazdą dzisiejszego wieczoru jest Grażyna Brodzińska i jej goście czyli również i mnie się ta przyjemność przytrafiła. Już miałem okazje wielokrotnie występować na festiwalu. Także z Krynicą jestem mocno, emocjonalnie związany i bardzo się cieszę, że tutaj organizatorzy o mnie pamiętają, i że publiczność krynicka jak widać dobrze reaguje na utwory i pomysły aranżacyjne, które gdzieś tutaj udaje mi się przemycać. Tej publiczności bardzo się podobają z czego ja również jestem niezwykle zadowolony. Na dzisiejszym koncercie mam okazję grać kilka utworów, które są takimi przeróbkami, trochę i klasycznych rzeczy, trochę rozrywkowych bo między innymi jest aranżacja taka nowoczesna, 24 kaprysu Paganiniego. Gram na skrzypcach, które są skrzypcami włoskimi i mają około 230-paru lat a akurat 237 lat temu urodził się Paganini, tak że z tego samego okresu są te skrzypce. Utwór który zagram jest o bardzo wysokim stopniu wirtuozerii, natomiast taką ciekawostką jest to, że przerobiliśmy go na tematy jazzowe, takie karaibskie, tak że widziałem, że publiczność przebiera nóżkami, no oprócz tego „Skrzypek na Dachu” - żelazna część repertuaru, to się zawsze dobrze podoba. W drugiej części zagram utwór, gdzie też zapraszam publiczność do Kopakabany, dlatego że to będzie brazylijska samba pt. „Tico Tico” i na końcu z Wiesławem Prządką będziemy wykonywać dwa takie mocne węgierskie i rumuńskie utwory”.

Jak widać występujący artyści są mocno związani z Krynicą a przede wszystkim z Festiwalem im. Jana Kiepury. Żyją wspomnieniami i tym wszystkim co się tutaj wydarzyło w dziedzinie kultury. Przy każdej okazji mile do tych wydarzeń powracają.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica