Inauguracja 53.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Inauguracja 53.Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
Gala Operowa zainaugurowała 53.Festiwal im. Jana Kiepury. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali Dyrektor Artystyczny Festiwalu prof. dr hab. Tadeusz Pszonka, Z-ca Burmistrza Krynicy-Zdroju Paweł Maślanka oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber Grelecka.

Gość Honorowy Festiwalu Marjan Kiepura, syn Jana Kiepury z powodów zawodowych był zmuszony odwołać swój przyjazd do Polski. W wysłanej wiadomości do Dyrekcji Festiwalu zapewnił organizatorów o swoim wsparciu i pamięci.

- "Ze względu na nieoczekiwane zobowiązania zawodowe tego lata, musimy odwołać naszą podróż do Europy w sierpniu. To niestety oznacza, że nie będziemy mogli przyjechać do Polski w tym roku. Z wielkim osobistym żalem muszę zmienić swoje plany. Próbowaliśmy zmienić harmonogram, ale biorąc pod uwagę odległości, nie byliśmy w stanie tego zrobić. Bardzo mi przykro z powodu tej zmiany. Zapewniam, że popieram Festiwal Jana Kiepury i życzę wszystkim sukcesów na tegorocznej imprezie" – napisał Pan Marjan Kiepura.

Na wstępie Gali prosto z Nowego Yorku przemawiał na telebimie do krynickiej publiczności Marjan Kiepura, który wraz z żoną pozdrowił wszystkich i przeprosił za odwołanie przyjazdu z przyczyn niezależnych od niego.

- „Jesteśmy w trakcie wspaniałej inauguracji 53.Festiwalu im. Jana Kiepury. To niezwykłe wydarzenie, Krynica cała tętni życiem, tętni muzyką a tu w Pijalni same gwiazdy, naprawdę największe gwiazdy polskiej wokalistyki i jeden wspaniały Rosjanin, który zjechał już wszystkie sceny operowe świata od Metropolitan po La scale. Wieczór rozpoczął się od bardzo, bardzo uroczego filmu prosto z Nowego Yorku przemawiał do nas syn Jana Kiepury. Szkoda, że nie mógł przyjechać, chociaż ja pamiętam, że kilka lat temu był tu drugi syn, Pan Tade, był tu właśnie w Krynicy i rozmawiałem z nim długo podczas koncertu, który odbywał się przed kiepurowską Patrią. Krynica jest cudownym miejscem, co roku w tym czasie jest festiwal polskiej i światowej wokalistyki, nic dziwnego, z tym miastem związany jest Jan Kiepura i jego cudowna i piękna śpiewaczka, żona Marta Eggerth. Mam nadzieje, że nowa dyrekcja tchnie nowe życie w ten festiwal kiepurowski , trzymam kciuki za Pana profesora Tadeusza Pszonkę, żeby ten festiwal był nowym wydarzeniem, w nowym wydaniu, bo wydarzeń tu w Krynicy było bardzo dużo, no i na takie wydarzenia przez cały rok czekamy „– powiedział dla MTV24 Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W wieczorze największych hitów operowych licznie przybyła publiczność miała możliwość spędzić czas z najwybitniejszymi kompozytorami włoskimi, francuskimi i rosyjskimi. Można było usłyszeć czołowe, znane każdemu melomanowi arie z oper G. Bizeta, G. Verdiego, G. Donizettiego, P. Mascaginiego, F. Cilei i G. Rossiniego.

Wystąpili najwyższej klasy polscy śpiewacy Edyta Piasecka – sopran, Ewa Vesin – sopran, Jadwiga Postrożna - mezzosopran, Andrzej Lampert – tenor, Łukasz Gaj – tenor oraz wielka gwiazda światowego formatu, solista nowojorskiej MET – bas Alexander Anisimov. Artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod Dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

- „To już kolejna nasza wizyta, nie zliczę która na wspaniałym festiwalu kiepurowskim w Krynicy-Zdroju. Jesteśmy tu od 27 lat grając różnego rodzaju koncerty. Wielka gala operowa, która wzbudza u nas wielkie emocje, bo to muzyka największych scen operowych świata, największych kompozytorów, przy współudziale znakomitych głosów. Ewa Piasecka, Ewa Vesin, Jadwiga Postrożna, Aleksander Anisimov, Andrzej Lampert, Łukasz Gaj. Wspaniałe nazwiska scen operowych, dziś wykonują największe arie, te wspaniałe arie, które są obecne w największych teatrach operowych, na każdej scenie, pod każdą szerokością geograficzną. A dla nas to wielka radość, że po raz kolejny możemy spotkać się z widownią Krynicy. Mam nadzieje, że to będzie dobre otwarcie dla całego festiwalu. Oby kolejne koncerty tak samo się udawały przy wielkim aplauzie publiczności czego wszystkim i Państwu serdecznie życzę” – powiedział Sławomir Chrzanowski, Dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.

Koncert był prowadzony przez Joannę Trafas i Piotra Nędzyńskiego.

Andrzej Gulewicz MTV 24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica