Jaka pogoda w lutym? Na Wielkanoc? Przepowiada baca z Łącka.

Jaka pogoda w lutym? Na Wielkanoc? Przepowiada baca z Łącka.
W restauracji Jaworzyna spotkać można Władysława Baziaka, górala z Zabrzeży koła Łącka. Gazda tryska humorem, opowiada anegdoty i dowcipy o bacach oraz przepowiada pogodą na luty. A nawet na Wielkanoc! 
 
- „Do 25 lutego śnieg będzie jeszcze posypywał. Mróz to tak różnie będzie toczyło, ale może tak być jak 20 stycznia. Nie wiem czy pamiętacie, co było prawie - 40 stopni, bo - 20 C w dolnej, a drugie 20 stopni w górnej Krynicy. A tak w ogóle to prognozy tylko i wyłącznie góralskie, bo te inne się nie sprawdzają. - prorokuje góral z Doliny Dunajca.  - „Powiem wam tak. Mój znajomy mówi: Słucham telewizora, to mówią - W Warszawie klęska, bo spadło 20 cm śniegu, a u mnie w Tyliczu prawie chałpę zasypało. Przyjeżdżajcie do Tylicza, bo dobre warunki narciarskie! Haj
     Władysław Baziak, emerytowany nauczyciel chemii i biologii w wolnym czasie kultywuje tradycje ludowe z doliny Dunajca. Pochodzi z rodziny, w której muzykowanie przechodzi z pokolenie na pokolenie. Jego ojciec grał na basach w kapeli górali łąckich, a córka także śpiewa. On sam gra z pięcioosobowym zespołem na kuligach, biesiadach w Tyliczu i Muszynie. Kilka razy w tygodniu przyjeżdża do Krynicy, gdzie śpiewa piosenki ludowe, zachęcając w ten sposób ceprów do wspólnej zabawy.
     A wracając do pogody to baca dorzuca - „Prawdopodobnie tak z dziada pradziada mówią wszyscy -  jak Święta Wielkanocne tak z wiosną będzie. Do połowy kwietnia wyciągi pójdą na tym sztucznym śniegu. A wiosna, wiecie kobietki, już letnie buciki, takie wiosenne to będziecie se ubierać na procesję. Na Wielkanoc czyli tak patrząc po naszemu, koło 10 - tego kwietnia wiosna może u nas już zawitać. Haj !".
 

Małgorzata Kareńska
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica