Józef Wojciechowski: Urzekł mnie widok tutejszego potoku.

Józef Wojciechowski: Urzekł mnie widok tutejszego potoku.
Józef Wojciechowski, główny udziałowiec J.W. Construction SA, prezes klubu piłkarskiego „Polonia Warszawa”, właściciel sieci Hoteli 500 wczoraj (12 lipca) spędził kilka godzin w Krynicy - Zdroju. Odwiedził swoją nową inwestycję, która powstaje na Czarnym Potoku. Z biznesmanem rozmawiała Małgorzata Kareńska, a Małopolskie TV miało również możliwość zwiedzenia ośrodka. Relacja filmowa już wkrótce.

Panie prezesie, jak to się stało, że wybrał Pan Krynicę do inwestowania?
Dokładnie nie pamiętam. Urzekł mnie widok tutejszego potoku, który słyszę jak płynie. Miejsce jest urokliwe. Liczę, że obiekt będzie służył ludziom miejscowym, ale też ściągnie bardzo dużo osób spoza regionu.

Kiedy odbędzie się oficjalnie otwarcie hotelu na Czarnym Potoku?
Tzw. Soft opening mamy zamiar dokonać w tym miesiącu, tj. do końca lipca. Natomiast grand opening - zbiegnie się z wrześniowym Forum Ekonomicznym

Na jakich turystów jest pan nastawiony?
W okresie zimowym Krynica jest znana z doskonałych warunków narciarskich. Niemniej chcemy, aby hotel był całoroczny. Zbudowaliśmy duże centrum Spa oraz rekreacji. Poza tym chcemy wdrożyć nowatorskie tematy, łącznie w indyjskimi sposobami leczenia, yogą itp.  Liczymy na klientów indywidualnych, jak i grupowych. Posiadamy halę konferencyjną, mogącą pomieścić 500 osób. Jest to niewątpliwie największy obiekt w regionie. Powierzchnia ogólna wynosi 25 tyś metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Koszt nie jest do końca policzony, ale myślę, że około 180 milionów złotych netto.

Jakie inwestycje są w Pana najbliższych planach?
Firma J.W. Construction na rynku działa niemal dwadzieścia lat. Głównym naszym rynkiem jest Warszawa, ale realizujemy obiekty w różnych regionach. Od Szczecina, Gdańsk po Łódź, Poznań, Katowice, Krynicę. W tym roku rozpoczniemy inwestycję w Białymstoku Galerię Jagiellońską, obiekt o powierzchni ok. 50 tysięcy metrów kwadratowych. To są poważne inwestycje. Mam nadzieję, że ekonomia będzie nam sprzyjać.

Jak Pana zdaniem prowadzić interesy, aby przyniosły zysk?
Trzeba dużo samozaparcia i dość dużo wiedzy, co należy umiejętnie spożytkować. Unikać błędów. Amerykańska szkoła biznesu.

A Pan jak zaczynał?
Początki mojego biznesu sięgają okresu socjalizmu za Gierka. Ale dość szybko wyjechałem z Polski. Większość mojego dorosłego życia spędziłem za granicą. Szwecja, Ameryka. Generalnie branża budowlano - deweloperska.

Czy prawdą jest, że kryzys jest dobrym czasem do inwestycji?
Kryzys nikomu nie sprzyja. Inwestycje realizuje się, gdy wszystko jest na fali.

Jak ocenia Pan EURO? Jakie zmiany - Pana zdaniem - są potrzebne, aby narodowa reprezentacja osiągała sukcesy z czasów Kazimierza Górskiego?
Sukces za czasów Kazimierza Górskiego był ewenementem i bardzo trudno go będzie powtórzyć. Miał on do dyspozycji praktycznie wszystkich piłkarzy i mógł ich zebrać na czas, który był mu potrzebny. Jeden, trzy czy pięć miesięcy. Dzisiaj kluby są finansowane przez osoby prywatne. Klub musi się utrzymać z tego, żeby grały i miały kibiców. Trener nie ma dziś takiego luksusu, aby mieć piłkarzy przez dłuższy czas. Ogólnie polscy piłkarze wypadli średnio. Wypadli tak, jaką pozycję zajmujemy w świecie.

Czy biznesmen Pana rangi ma czas na życie prywatne?
Każdy biznesmen powinien mieć taki czas, bo jeśli jest zbyt zmęczony jest mało kreatywny. Jeżeli jestem w Polsce, najchętniej wolny czas spędzam z rodziną. Często lecę też na statek, który cumuje i pływa na Morzu Karaibskim. Właśnie wróciłem ze Stanów.

Planuje Pan zgrupowania piłkarskie w Krynicy - Zdroju?
W okresie letnim od przyszłego roku planujemy stworzyć na bazie tutejszej infrastruktury - a mamy do dyspozycji cztery boiska - ,aby gościć piłkarzy. Na południu Europy w czerwcu i lipcu jest za gorąco, aby przeprowadzać treningi przygotowujące do rundy jesiennej. A więc hotel będzie zapełniony zagranicznymi drużynami piłkarskimi.

Zostanie Pan kiedyś emerytem?
Myślę, że nigdy nim nie będę. Musiałbym być bardzo ciężko chory i nie móc funkcjonować. Czegoś takiego nie zakładam. Praca jest częścią życia każdego człowieka.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Kareńska.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica