Jubileusz 60-lecia Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju

Jubileusz  60-lecia Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju
Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Krynicy-Zdroju obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Początki działalności sięgają 1959 r. Zajęcia z rytmiki i umuzykalnienia odbywały się kolejno w budynku „Szwarcówka”, w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta, w Szkole Podstawowej nr. 1  i również w mieszkaniach prywatnych.

Szkoła Muzyczna powstała dzięki zaangażowaniu dwóch osób: Antoniego Kociubińskiego, Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Krynicy oraz Stefana Półchłopka, wówczas Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Obecnie szkoła mieści się w willi "Kosynier" przy ul. Bulwary Dietla. Jest filią Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Jej kierownikiem jest Mieczysław Smyda, skrzypek i dyrygent Orkiestry Arte Symfonico.

22 listopada odbył się w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju  uroczysty koncert absolwentów i uczniów tej Szkoły, uwieńczający cały dorobek 60-letniej pracy dydaktycznej i muzycznej .

W jubileuszowym koncercie wystąpili m.in. prof. Akademii Muzycznej Mariola Cieniawa , małżeński duet fortepianowy Agnieszka Zahaczewska Książek i Krzysztof Książek, Joachim Drab i Karol Kieta w towarzystwie Orkiestry Arte Symfonico pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Po koncercie dyrekcja PSM I i II Stopnia w Nowym Sączu, uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele spotkali się w budynku Szkoły Muzycznej przy torcie, który został wykonany w kształcie obecnej Szkoły Muzycznej.

-„Dzisiaj 22 listopada 2019 r. odbył się uroczysty koncert podsumowujący pracę 60-ciu lat Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju. To było dla mnie bardzo duże przeżycie i bardzo duże wydarzenie, ponieważ na jednej scenie pojawili się uczniowie począwszy od uczennicy, która chodzi zaledwie do klasy II a skończywszy na profesor Akademii Muzycznej Marioli Cieniawie. Uczniowie po raz pierwszy wystąpili z orkiestrą. Na co dzień nie mają takiej możliwości. Mogę już dzisiaj po tym koncercie powiedzieć, że świetnie dali sobie radę i są wspaniałą wizytówką zarówno szkoły jak i Krynicy-Zdroju” – powiedział mgr Mieczysław Smyda, Kierownik Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju.

-„Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, Filia w Krynicy powstała w 1959 r. dzięki świadomości dwóch znakomitych osób. Dyrektora Liceum w Krynicy P. Antoniego Kociubińskiego oraz Stefana Półchłopka, wówczas Przewodniczącego Rady Miejskiej. Poziom tego dzisiejszego koncertu udowodnił, że w tym miejscu w Krynicy-Zdroju, w miejscu, które jest ważnym punktem, centrum życia artystycznego w Polsce, gdzie odbywają się znakomite imprezy, i wokalne, i artystyczne, pianistyczne i gitarowe, udowodnił, że powstanie tej szkoły było bardzo, bardzo celowe. Świadczy o tym wysoka ranga absolwentów – Mariola Cieniawa, Agnieszka Zahaczewska. Janusz Olejniczak zaczynał naukę pianistyki właśnie w Krynicy. Życzę P. Mieczysławowi Smydzie i jego kadrze dalszych sukcesów i zdolnych dzieci” - powiedział mgr Józef Witold Buszek Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Nowym Sączu.


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot.aut
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica