Klejnoty koronne, husaria i sokolnicy.

Klejnoty koronne, husaria i sokolnicy.
Parada husarska, piechota i sokolnicy, a także pokazy fechtunku na krynickim Deptaku. To tylko niektóre atrakcje upamiętniające 360. rocznicę transportu klejnotów koronnych zabezpieczonych w czasie potopu szwedzkiego w Polsce przez Jerzego Lubomirskiego

360. rocznicy transportu klejnotów koronnych zabezpieczonych w czasie potopu szwedzkiego w Polsce przez Jerzego Lubomirskiego poświęcono uroczystości (24 – 26 lipca) zamkowe w Lubowli. Jednak podróż klejnotów koronacyjnych rozpoczęła się 17 lipca w Krakowie, gdzie zostały załadowane. Następnie wyruszyły w drogę chronione przez polską husarię. Dokładnie tak, jak w 1655 roku. Po drodze, zanim dojechały na zamek w Lubowli, kosztowności odwiedziły zamek w Nowym Wiśniczu oraz Krynicę - Zdrój. Tutaj, na Deptaku odbyła się parada husarska, zaprezentowała się piechota i sokolnicy. Były także pokazy fechtunku.
    Muzeum Lubowelskie przygotowało to wydarzenie we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Zamkiem w Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, miasto Krynicę – Zdrój, Podolski Regiment Odprzodowy, Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani.
Opis wydarzeń historycznych z 1655 roku:
"Nastał rok 1655. Królestwo Polskie nękane jest wojnami ze Szwecją. Okres ten historia Polski nazywa potopem szwedzkim. Nieprzyjacielskie wojska wygrywają bitwę za bitwą, podchodząc pod sam Kraków. Na zamku wawelskim w skarbcu złożone leżą klejnoty koronacyjne wraz z resztą skarbu królewskiego i ważnymi dokumentami. Z powodu nadciągającego wroga trzeba przenieść klejnoty koronacyjne, królewski skarb i dokumenty w bezpieczne miejsce. Dlatego też strażnik skarbu królewskiego otwiera w obecności siedmiu senatorów skarbiec na Wawelu. Starosta spiski i polski hetman koronny, Jerzy Sebastian Lubomirski, zapewnia przewiezienie klejnotów koronacyjnych i skarbu królewskiego. Skarb zostaje przetransportowany na Zamek Lubowla, który daje mu bezpieczne schronienie przez sześć kolejnych lat do 1661 r. Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski."

Małgorzata Kareńska

 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, informacja prasowa ze strony UM Krynica - Zdrój

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica