Krakowska premiera prasowa spotu wideo na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Krakowska premiera prasowa  spotu wideo na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na pokaz spotu wideo, który przygotowaliśmy na 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W briefingu prasowym wezmą udział dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr Maciej Korkuć.

Żołnierze Wyklęci
Są bohaterami antykomunistycznego podziemia, którzy z bronią w ręku oraz na inne sposoby przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Mieli odwagę upomnieć się o prawo Polaków do samostanowienia i urzeczywistniania demokratycznych dążeń społeczeństwa. Dziesięciolecia komunistycznej propagandy zatarły pamięć o bohaterach w świadomości współczesnych Polaków. Przygotowany przez Oddział IPN w Krakowie spot wideo to rodzaj reklamy społecznej, prosta forma przekazu filmowego, kierowanego przede wszystkim do młodszego pokolenia. Przypominamy dzielnych ludzi i ich tragiczne losy, mówimy prawdę o tamtych czasach.

     Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków. Mimo że większość działających w Polsce oddziałów partyzanckich została przez bezpiekę i wojsko zlikwidowana już pod koniec lat 40. XX wieku, niektórzy Żołnierze Wyklęci prowadzili walkę jeszcze w następnych dekadach, a ostatniego - Józefa Franczaka, ps. „Laluś”, „Lalek” - zabito dopiero w 1963 r.
Przez dziesięciolecia komunistyczna władza starała się dyskredytować w oczach społeczeństwach działania patriotów, nazywając ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”, „mordercami”. W ten właśnie sposób stali się wyklętymi przez oficjalną propagandę.

     W 2011 r. Sejm ustanowił w dniu 1 marca święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 60 lat wcześniej, 1 marca 1951 r., wykonano wyroki śmierci na ppłk. Łukaszu Cieplińskim i sześciu jego towarzyszach (Józefie Batorym, Karolu Chmielu, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju oraz Józefie Rzepce) z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

MTV 24
Źródło : Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
 
Autor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica