Krynica: Złoty Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej im F. Chopina.

Krynica: Złoty Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej im F. Chopina.

     21 listopada Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krynicy Zdroju obchodziła „Złoty Jubileusz”. Z tej okazji w placówce zorganizowano uroczystość, na którą zostali zaproszeni pedagodzy i absolwenci, a także jej sympatycy.

     PSM w Krynicy, która jest filią PSM I i II stopnia w Nowym Sączu, rozpoczęła działalność w 1959 roku w willi „Szwarcówka”, przy ulicy Kraszewskiego(naprzeciw budynku Urzędu Miasta), dzięki zaangażowaniu ówczesnego Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Stefana Półchłopka oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Antoniego Kociubińskiego.
     Początki szkoły były trudne, gdyż nie miała własnego budynku, ani stałej kadry nauczycieli, którzy dojeżdżali z Nowego Sącza, a nawet i z Krakowa. W 1961 roku pracę w szkole rozpoczęła Rozalia Krystyna Jarząbek, pedagog z zamiłowania, nauczycielka rytmiki i umuzykalniania oraz gry na fortepianie. W latach 1972 – 79 była kierownikiem filii. Rozalia Jarząbek nadal pracuje z dziećmi.
     Zajęcia z rytmiki i umuzykalnienia początkowo odbywały się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (obecnie Piłsudskiego)oraz w Szkole Podstawowej nr.1, a nawet w mieszkaniach prywatnych. Szkoła przetrwała dzięki temu, że było na nią zapotrzebowanie, bo uczęszczanie do niej dodawało wtedy prestiżu.
     W 1968 roku władze miasta przyznały szkole trzy pomieszczenia prywatnej willi„ Kosynier” na Deptaku. Piętro pierwsze nadal zajmowali lokatorzy. Koncerty uczniów odbywały się w Pijalni Wód Mineralnych, Sali Balowej, w Klubie TPPR w Starym Domu Zdrojowym i świadczyły o tym, że szkoła istnieje, kształci dzieci i młodzież. Kolejne pomieszczenie przyznano szkole w 1972 roku. W 1977 roku Urząd Miasta wykupił willę „Kosynier”, jednak dopiero kilka lat później przejął cały budynek. Walka o szkołę trwała od 1961 do 1990 roku. Generalny jej remont odbył się w latach 1990 – 1993, na ten okres dzierżawiono rozmaite budynki w Krynicy. We wrześniu 1993 roku odbyło się uroczyste nadanie Sali Kameralnej imienia Jana Kiepury, w czasie którego obecna była Anna Kaczyńska – Jabłońska, siostra Bogusława Kaczyńskiego.
     Pierwszą absolwentką szkoły była w 1961 roku Marta Kociubińska, córka dyrektora LO Antoniego Kociubińskiego. W murach krynickiej szkoły naukę gry na fortepianie zaczynali m. in. Janusz Olejniczak, Barbara Karaśkiewicz i Mariola Cieniawa. Do krynickiej PSM uczęszczały też m. in. obecne aktorki: Joanna Kulig związana z krakowskim Teatrem Starym oraz Oksana Szyjan – Król. Wielu nauczycieli oraz członkowie Orkiestry Zdrojowej to też jej dawni uczniowie.
     Na początku istnienia szkoły uczniowie uczyli się grać na fortepianie, skrzypcach i akordeonie, obecnie grają też na klarnecie i gitarze. W szkole są lekcje rytmiki oraz przedmioty teoretyczne takie jak: audycje muzyczne, kształcenie słuchu i umuzykalnianie.
     Działalność koncertową PSM każdego roku otwiera Koncert Noworoczny w Pijalni Głównej. Dużą popularnością cieszą m.in. koncerty „Dzieci - dzieciom”, „Dla Mamy i Taty”, „Dla Babci i Dziadka”, czy „Dzieciaki kolędują”. Szkoła współpracuje z Towarzystwem Promocji Talentów „Dla sztuki” w Żywcu. Zazwyczaj jesienią odbywają się wspólne koncerty, w Krynicy lub Żywcu.

Małgorzata Kareńska
 

Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica