Krynicka książnica ma 65 lat. Jaka będzie za następnych 65?

Krynicka książnica ma 65 lat. Jaka będzie za następnych 65?
Podczas (27 listopada) sesji Rady Miasta, odbyła się prezentacja pt. „Biblioteka na następne 65 lat”. Przedstawiona z okazji tegorocznego jubileuszu 65. lecia powstania placówki, rozpoczęła debatę na temat koncepcji funkcjonowania krynickiej książnicy w przyszłości.

Miejska Biblioteka Publiczna w Krynicy - Zdroju powstała tuż po wojnie z inicjatywy ówczesnego burmistrza Krynicy dr Juliana Zawadowskiego. Książnicę usytuowano u stóp Góry Parkowej, w przedwojennym budynku Ligii Popierania Turystyki. Pierwszą kierowniczką placówki była Helena Kaczmarek - Zawadowska.
   Początki biblioteki były trudne, gdyż brakowało funduszy na zakup woluminów, nie było mebli oraz wyposażenia. Zalążkiem księgozbioru stały się książki ofiarowane przez mieszkańców. Od początku istnienia biblioteki, jej personel - oprócz pracy z czytelnikami - prowadził działalność turystyczną, pomagał w organizacji wycieczek autokarowych. Od tamtej pory działalność krynickiej biblioteki się ogromnie rozwinęła. Oprócz wypożyczania książek organizuje m.in. ciekawe wystawy, w tym roku przygotowała np. ekspozycję „Mistrzostwa Świata w Hokeju na lodzie Krynica 1931” oraz Festiwale im. Jana Kiepury .Prowadzi również kursy komputerowe, warsztaty rękodzielnicze, wakacyjne zajęcia dla dzieci. Ogromnym powodzeniem cieszyły się tegoroczne spotkania autorskie z ojcem Leonem Knabitem i Jarosławem Kretem, a także dla dzieci i młodzieży - m.in. z Edytą Zarębską. W listopadzie odbyło się spotkanie inauguracyjne Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego, w którym wzięła udział młodzież gimnazjalna. Od dwóch odbywają się spotkania Klubu Jaworzynek, podczas których uczestniczki prezentują swoje pasje i wyroby rękodzielnicze. Z inicjatywy dyr. Grażyny Lubańskiej, biblioteka redaguje i wydaje pismo „Krynickie Zdroje”. Na zakończenie dyrektor biblioteki, Magdalena Krzeszowska wręczyła pamiątkowe dyplomy czytelniczkom, które korzystają od wielu lat z krynickiej wypożyczalni i są jej wiernymi przyjaciółmi.
 
Małgorzata Kareńska

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica